Dziś 100. rocznica odzyskania niepodległości.
Dziś 100. rocznica odzyskania niepodległości.

Dziś 100. rocznica odzyskania niepodległości

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 59

11 listopada 1918 roku, czyli dokładnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Przed Piłsudskim stanęło zadanie utworzenia rządu i odbudowa Państwa Polskiego. Dzisiaj w całym kraju będziemy świętować 100. rocznicę tych wydarzeń.

Plan uroczystości 11 listopada

Najważniejszym momentem dzisiejszych uroczystości państwowych będzie odprawa wart na Pl. Piłsudskiego, a także Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko”, który rozpocznie się o godz. 15 w Warszawie.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości premier i prezydent rozpoczną od mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9. Podczas liturgii zostanie zapalona Świeca Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości. Następnie premier Mateusz Morawiecki złoży wieńce pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa.

O godz. 12 w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. Piłsudskiego, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zobacz też: Mel Gibson w niezwykłym spocie na 100-lecie odzyskania niepodległości

image
Mapa zgromadzeń w Warszawie. fot. PAP

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza prezydent weźmie udział w inauguracji "Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu będą czekały m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania.

O godz. 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości.

O godz. 15 premier i prezydent udadzą się na rondo Romana Dmowskiego w Warszawie, by tam rozpocząć wspólny Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Dla Ciebie Polsko”.

Wieczorem prezydent uda się do Gorzowa Wielkopolskiego, by o godz. 20:30 wziąć w lokalnych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Prezydent weźmie też udział w tradycyjnym okolicznościowym spotkaniu z udziałem zaproszonych gości i Korpusu Dyplomatycznego.

"Niepodległa do hymnu!"

Polski hymn wybrzmiał w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. "Mazurek Dąbrowskiego" śpiewany był m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce m.in. - na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie.

W Warszawie o godzinie 12 na pl. Zamkowym zgromadziło się wiele osób z biało-czerwonymi flagami oraz opaskami na ramionach. Gdy dzwony wybiły południe trębacz zaintonował Mazurek Dąbrowskiego. Kilkaset osób w różnym wieku zaśpiewało razem cztery zwrotki hymnu Polski. Przy Zamku Królewskim stała instalacja przedstawiająca napis: Warszawa, Stolica Wolności 1918-2018.

Na krakowskim Rynku Głównym tłumy, w tym rodziny z dziećmi oraz turyści, zebrały się, by wspólnie zaśpiewać polski hymn. Zebrani trzymali w rękach biało-czerwone, mieli również wpięte biało-czerwone kotyliony.

W samo południe z wieży Bazyliki Mariackiej zamiast hejnału zabrzmiał hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrali na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Wspólny śpiew zakończył się gromkimi brawami.

Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewano także na wzgórzu wawelskim, gdzie wcześniej - w katedrze wawelskiej - odprawiona została msza święta za ojczyznę, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego apb. Marka Jędraszewskiego.

Mazurka zagrały zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii oraz orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

źródło: PAP

KJ

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (59)

Inne tematy w dziale Kultura