Tanie imprezy urodzinowe mogą być naprawdę udane, jeśli włożymy nieco wyobraźni w ich przygotowanie. Urodziny dla dzieci nie muszą zrujnować nam portfela.
Tanie urodziny dla dziecka to nie jest pomysł tylko dla mniej zamożnych. Warto pamiętać, że ich głównym celem jest szczęście dziecka, rodzinna integracja, a także pogłębianie i wzbogacanie jego relacji z rówieśnikami. A wspólne gry i zabawy także dla młodszych dzieci mogą być o wiele cenniejszym podarunkiem, niż kupione zabawki.
Warto przy okazji poprosić babcię i dziadka, żeby przypomnieli sobie zabawy z czasów swojego dzieciństwa i przyłączyli się choć do niektórych. Niektóre pomysły na urodziny wymagają oczywiście nieco więcej czasu na przygotowanie, dlatego warto wcześniej zaplanować to wydarzenie.
Pomysły na urodziny dziecka
Najłatwiej przygotować urodziny dla najmłodszych pociech. Przede wszystkim trzeba zadbać, żeby impreza nie naruszała ich rytmu dnia. Najlepiej zacząć ją po drzemce i dobrze skończyć wtedy gdy dziecko idzie zwykle spać. Mamy wówczas większe szanse, by uniknąć rozkapryszenia i rozdrażnienia roczniaka lub dwulatka, zmęczonego urodzinami, zabawą i atrakcjami. Dom rodzinny jest najlepszym miejscem na urodziny malucha. W każdej chwili będzie mógł odpocząć w bezpiecznym i oswojonym zakątku.
Psychologowie zwracają uwagę, że najlepszy pomysł na urodziny małego dziecka to obecność i czułość rodziców oraz najbliższych. Nie obędzie się też bez smakołyków i ładnych, kolorowych prezentów. Podarki nie muszą być drogie. Ważne, żeby były wielobarwne i przyjemnie się dziecku kojarzyły.
Niewskazane są tłumne kinderbale dla najmłodszych pociech. Wystarczy jedno lub dwoje spokrewnionych lub zaprzyjaźnionych z rodziną dzieci. Ważna uwaga, szczególnie dla babć i dziadków oraz cioć i wujków: zwierzęta to zawsze zły pomysł na prezent urodzinowy, chyba że wcześniej zostało to solidnie obgadane z rodzicami lub opiekunami dziecka.
Urodziny przedszkolaka
Dziecko, które chodzi do przedszkola, potrzebuje już nieco innych urodzinowych atrakcji. Rodzice powinni przede wszystkim zorientować się, jakie zwyczaje panują w przedszkolu. Jeśli zaprasza się tam na urodziny wszystkie dzieci z grupy, nie powinniśmy się z tego wyłamywać. Inaczej możemy wywołać niepotrzebne animozje wśród dzieci, które odbiją się negatywnie na naszej latorośli. Gdy nie jest to możliwe, warto ustalić z przedszkolankami i radą rodzicielską, czy można do przedszkola przynieść tort i słodycze, a w domu urządzić imprezę dla najbliższych dzieciaków.
Dzieci w przedszkolach często chorują, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto monitorować sytuację i mieć rezerwową listę z potencjalnymi gośćmi, żeby nie okazało się, że w dniu przyjęcia nasze dziecko zostanie samo, albo siądzie przy świątecznym stole w bardzo uszczuplonym gronie. Nawet najładniejsze podarki mogą nie ukoić żalu i smutku dziecka, które poczuje się osamotnione. Przedszkolak, w odróżnieniu od najmłodszych dzieci, nie zadowala się jedynie obecnością rodziców.
Te same zasady dotyczą początkowych klas szkoły podstawowej.
Zabawy dla dzieci na urodziny
Dzieci lubią się przebierać i spontanicznie odgrywać różne role; wtedy rozwija się ich wyobraźnia. Bal przebierańców to pomysł nie tylko na czas Halloween. Piraci, księżniczki, policjanci, elfy – strojów jest bez liku. Tego typu zabawa z jednej strony odciąża nas finansowo, ale musimy uzgodnić z rodzicami zaproszonych dzieci, czy odpowiada im ta formuła. Możecie zasugerować, że ze względu na strój, nie potrzebny jest kosztowniejszy prezent. Wtedy dla wszystkich będą to tańsze urodziny. Tego rodzaju imprezę można wzbogacić o elementy integracyjne: na początku balu każde dziecko może (ale nie musi!) wystąpić z króciutką prezentacją i powiedzieć, dlaczego przebrało się tak, a nie inaczej, za co lubi postać, za którą się przebrało, czy chciałoby w przyszłości być policjantem, doktorem, marynarzem.
Bal przebierańców to dobry pomysł bo pozwala łatwo połączyć go z innymi zabawami. Takie urodziny dla trzylatka są już jak znalazł. Przykładowo, możemy nauczyć dzieci najprostszych tanecznych kroków. Jeśli najprostszą lekcję tańców potraktować jako zabawę, dzieci nawet nie zauważą, że przy okazji uczą się czegoś nowego. Ważne jednak, by nie wywierać na nikim presji, nie poprawić natarczywie, nie sugerować własnemu dziecku gościom, że coś robią źle. Nagrodę dla najlepszej pary tancerzy mogą być baloniki, ciastko, jakikolwiek, nie budzący większej zazdrości reszty drobiazg.
Jeśli dzieci są przebrane, a my mamy dość miejsca i odpowiednią ilość czasu i wiemy, że dzieci sobie z tym poradzą, możemy urządzić konkurs na wierszyk lub piosenkę, związane z ich strojem, albo na wzajemne malowanie swoich portretów. Wcześniej w domu można przygotować coś w rodzaju sceny z odpowiednim oświetleniem i odpowiednią ilość przyborów papierniczych.
Możemy też zaproponować zabawy tematyczne: na przykład związane z odgadywaniem bohaterów bajek, zgadywaniem gdzie mieszkają przeróżne zwierzęta, a także z opowiadaniem o aniołach i świętych. Jeżeli obracamy się w środowisku, które dba o religijne wychowanie dzieci, przebrania nawiązujące choćby do Orszaku Trzech Króli nie będą nikogo dziwić.
Rzutnik bajek. Urodziny w domu
Czy pamiętacie z dzieciństwa diaskop? Był to projektor, służący do wyświetlania bajek na ekranie. Projektor „Ania” z zestawami bajek łatwo można kupić przez internet. Duży zaciemniony pokój w domu można zmienić w salę kinową. Każda bajka na celuloidzie ma napisy, więc dorosły wcieli się w rolę narratora, a dzieci będą mogły opowiadać co widzą.
Tego typu zabawa rozbudza wyobraźnię, pamięć, uczy patrzenia na szczegóły, czytania i wypowiadania się. Można z powodzeniem zaproponować ją i starszym i młodszym przedszkolakom. Jeśli spotykacie się jesienią lub zimą, a na dworze jest ciemno, bajki z rzutnika będą jak znalazł. Tym bardziej, że mogą stanowić niezwykłą odmianę dla małych dzieci przyzwyczajonych do smartfonów, laptopów i telewizorów.
Polecamy:
Kreatywne zabawy z dzieckiem bez wydawania pieniędzy
Polskie zabawki. Dzieci je uwielbiają. A Ty je znasz?
Niepełnosprawne dzieci także lubią się bawić, ale potrzebują specjalnych miejsc
Źródło: mamazone.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości