12 listopada wolne ma większość Polaków.
12 listopada wolne ma większość Polaków.

12 listopada 2018 r. - kto ma wolne, kto pracuje?

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

12 listopada został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Kto ma wolne - o tym zdecydował Sejm i Senat. Poniedziałek jest wolny za 11 listopada Święto Niepodległości, które w tym roku wypada w niedzielę.

Wolne, czy nie? - zastanawia się wiele osób, które miały na dzień 12 listopada 2018 roku zaplanowane wizyty u lekarza czy w urzędach. Poniżej przedstawiamy, kto 12 listopada ma wolne.

12 listopada wolny od handlu

W poniedziałek 12 listopada sklepy będą pracować jak w niedziele niehandlowe oraz święta. Zakupy zrobimy w miejscach nieobjętych zakazem handlu w dni świąteczne, czyli np. na stacjach benzynowych lub w małych sklepikach, tylko pod warunkiem, jeśli za ladą stanie właściciel. To oznacza, że zakupy na kilka dni trzeba będzie zrobić najpóźniej 10 listopada w sobotę. Musimy się liczyć z zakupowym szaleństwem i tłokiem w sklepach w dniu poprzedzającym 11 listopada, oraz z tym, że ktoś wykupi nam towar sprzed nosa.

image
10 listopada to ostatni dzwonek na zrobienie zakupów.

12 listopada pracuje służba zdrowia

Poniedziałek 12 listopada nie będzie wolny dla szpitali, przychodni i aptek. Senat nie zgodził się, by służba zdrowia pracowała tak jak w dni wolne od pracy.

Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy również pracują w dniu 12 listopada 2018 roku – jak w każdym innym dniu wolnym od pracy - poinformowało na swoje stronie Ministerstwo Zdrowia.

Pracują również przychodnie i szpitale. Jeśli ktoś miał umówioną wizytę u lekarza lub zaplanowany zabieg 12 listopada, może odetchnąć z ulgą. W zamian za pracujący 12 listopada lekarze chcą mieć wolne innego dnia. Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego związku Zawodowego Lekarzy zaapelowało do ustawodawców, aby w zamian za dyżury 12 listopada zagwarantować wolną Wigilię Bożego Narodzenia.

image
12 listopada lekarze pracują bez zmian.

12 listopada - zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły

Placówki oświatowe oraz opiekuńczo-wychowawcze będą w poniedziałek 12 listopada zamknięte. Dzieci pozostaną w domach. Szkoły nie przewidują dyżurów świetlicowych w tym dniu. Wszyscy pracownicy placówek oświatowych będą mieć dzień wolny od pracy (a nie tylko od zajęć), a zatem nie ma obowiązku zapewnienia opieki nad uczniami/wychowankami w tym dniu. Rodzice, którzy w tym dniu jednak idą do pracy muszą albo wziąć urlop albo zapewnić dzieciom inny rodzaj opieki.

image
12 listopada dzieci mogą pobawić się w szkołę w domu.

12 listopada - nieczynne urzędy i sądy

Jeżeli ktoś planował zawarcie związku cywilnego w tym dniu, musi zmienić termin i odwołać inne związane z tym wydarzeniem plany. Nie odbędą się również rozprawy sądowe - na przesłuchanie lub wydanie wyroku trzeba będzie poczekać, w zależności od nowego terminarza w sądzie. Ci, którzy mieli pecha i ich sprawa miała wyznaczony termin na 12 listopada, niestety, muszą się liczyć z tym, że poczekają kilka tygodni. Nie załatwimy również sprawy w urzędzie miasta czy gminy - wszystkie, zgodnie z ustawą będą zamknięte.

image
12 listopada ślubu nie weźmiesz.

12 listopada - Sejm i Senat

Sejm i Senat uchwaliły ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że ją podpisze.


23 października Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej; projekt został złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy? PiS składa projekt

26 października senatorowie poparli poprawkę do ustawy skreślającą preambułę ustawy oraz zmianę eliminującą wskazanie, że nowo ustanowione święto będzie miało charakter uroczysty. Senatorowie opowiedzieli się również za poprawką zmierzającą do tego, aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu, analogiczne do obowiązujących w niedzielę i inne dni świąteczne. Odrzucono zaś poprawkę zmierzającą do tego, by w dniu 12 listopada br. służba zdrowia pracowała tak jak w dni wolne od pracy.

Ostateczną decyzję, czy zaakceptować, czy odrzucić senackie poprawki zdecydują posłowie. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 7-9 listopada.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Kultura