Prezydent sam zapraszał na Marsz Niepodległości, teraz przekazał, że nie będzie uczestniczył w inicjatywie. O decyzji Andrzeja Dudy poinformował rzecznik Pałacu Prezydenckiej, Błażej Spychalski.
Nie będzie marszu prezydenta z narodowcami
- Chciałbym, żebyśmy razem poszli w Marszu Niepodległości, i jest to kwestia odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Stańmy obok siebie i pokażmy ludziom, że można być razem. Można się nie gryźć - stwierdził prezydent w wywiadzie, udzielonym dla weekendowego magazynu "Plus Minus". Plany Andrzeja Dudy zmieniły się jednak o 180 stopni. Marszu Niepodległości z udziałem głowy państwa nie będzie.
- Świeże, acz na razie nieoficjalne informacje z Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości. Jeszcze dziś ma być komunikat w tej sprawie - pisał Konrad Piasecki z TVN24.
Dlaczego nie dojdzie do wspólnych obchodów 11 listopada na ulicach Warszawy? Nieoficjalnie strona prezydencka nie mogła dojść do porozumienia z liderami Ruchu Narodowego, inicjatorami Marszu Niepodległości.
- Wszystko dzięki Ruchowi Narodowemu, który był gotów łaskawie zgodzić się na udział najwyższych władz państwowych, byleby szli w dalszych szeregach, bo na przodzie musi iść Winnicki i Bosak z chłopcami z ONR. Żenada - ocenił Samuel Pereira (TVP INFO).
12 listopada będzie dniem wolnym od pracy
Błażej Spychalski - rzecznik prezydenta - potwierdził w rozmowie z RMF FM, że wspólnego Marszu Niepodległości 11 listopada nie będzie. Z kolei prezydent - mimo wielu głosów krytycznych, również wewnątrz obozu władzy - prawdopodobnie podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy.
- Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu gdy Polska wróciła na mapy Europy i świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę - wyjaśnił Spychalski.
11 listopada wypada w tym roku w niedzielę, dlatego politycy PiS chcą rozszerzyć wolny czas aż do 12 listopada. Senatorzy przyjęli poprawkę, by w ten dzień zakaz handlu obowiązywał tak, jak w każdą niedzielę i święta. Odrzucili natomiast pomysł, który zakładał pracę służby zdrowia taką, jak w wolne dni. - Takie obchody zdarzają się raz na sto lat. Nie mamy żadnych wyrzutów sumienia - zapewnił marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.
Zobacz: 12 listopada - kto ma wolne, kto pracuje?
Źródło: RMF FM, wideo TVN24/x-news
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka