Jeśli PiS nie przekona dwóch radnych z PSL lub z Koalicji Obywatelskiej, nie obejmie władzy w województwie mazowieckim - wynika z oficjalnych danych PKW. PO i Nowoczesną uratował świetny wynik Rafała Trzaskowskiego - ostatecznie wygrał on z jeszcze większą przewagą nad Patrykiem Jakim.
Zawirowanie w sejmiku mazowieckim
34,04 proc. głosów dla PiS, 27,66 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 13,15 proc. dla PSL, 6,24 proc. dla Bezpartyjnych Samorządowców - tak rozkładają się wyniki w największym województwie, czyli mazowieckim. PiS było o włos od samodzielnego rządzenia w regionie. Jeśli radny z Bezpartyjnych Samorządowców porozumiałby się ze zwycięską partią, wówczas zabrakłoby jednej "szabelki".
Polecamy: Exit poll: Trzaskowski deklasuje w Warszawie. Sensacja w Gdańsku. Wybory samorządowe
Podział mandatów w województwie mazowieckim wygląda ostatecznie tak: 24 - PiS, 18 - Koalicja Obywatelska, 8 - PSL i 1 - Bezpartyjni Samorządowcy. Jeśli PSL zawrze koalicję z KO, będzie miał przewagę dwóch lub jednego głosu w sejmiku, jeśli jeden samorządowiec dołączy do PiS. Nie jest jeszcze wykluczone przejęcie dwóch radnych przez PiS z Koalicji Obywatelskiej i PSL. O rozszerzeniu możliwości koalicyjnych partii rządzącej po wyborach samorządowych mówił marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.
- Chcemy rozszerzyć możliwości koalicyjne w sejmikach. Dziwi mnie postawa prezesa PSL-u, Władysława Kosiniak-Kamysza, dlatego że tak ostro i zdecydowanie mówi o tym, że żadnych koalicji nie będzie zawierał, czyli staje się partią antykoalicyjną. Nie chce koalicji. Dziwi mnie to bardzo - zaznaczył.
Ogromna przewaga Trzaskowskiego
Oficjalne dane wyborcze z 21 października potwierdzają: Rafał Trzaskowski wygrał wybory samorządowe z jeszcze większą przewagą nad Patrykiem Jakim, niż w exit poll. Kandydat KO otrzymał 56,67 proc. głosów, a polityk Zjednoczonej Prawicy 28,53 proc. Świetny rezultat Trzaskowskiego miał również wpływ na to, że PiS musi szukać koalicjantów, by zdobyć większość w sejmiku mazowieckim.
Mapa wyborcza w sejmikach
PiS udało się wygrać zdecydowanie i z ogromną przewagą w sześciu województwach - i tam będzie rządziło samodzielnie. Chodzi o sejmiki: małopolskie, podlaskie, świętokrzyskie, łódzkie i podkarpackie. W lubelskim, PiS wprowadzi aż 18 radnych na 33 miejsca. Koalicja Obywatelska, PSL oraz SLD mają tylko 15 mandatów.
Zobacz: Sondaż late poll: rośnie poparcie dla PiS i Koalicji Obywatelskiej, słabnie PSL
Partia Jarosława Kaczyńskiego odniosła zwycięstwo na Śląsku, ale wszystko zależy od SLD, kto będzie rządził w regionie. PiS uzyskało 22 mandaty, a KO, PSL i SLD łącznie 23. Ważą się losy układu sił na Dolnym Śląsku. Tam wygrało PiS (14 mandatów), przed KO (13), Bezpartyjnymi Samorządowcami (6), KWW Rafała Dutkiewicza (2) i PSL (1). Jeśli Bezpartyjni Samorządowcy stworzą koalicję w sejmiku dolnośląskim z PiS, wówczas będą rządzić regionem wraz z partią Jarosława Kaczyńskiego.
Koalicja Obywatelska z pewnością zabierze dla swoich radnych sejmiki: wielkopolski, pomorski, opolski, lubuski (w koalicji), kujawsko-pomorski i warmińsko-mazurski. Wielką niewiadomą jest zachodniopomorskie, gdzie PO i Nowoczesna osiągnęły wynik poniżej oczekiwań. Tam rozkład mandatów wygląda następująco: Koalicja Obywatelska – 13, PiS – 11, Bezpartyjni Samorządowcy – 3, PSL – 2, SLD –1. Lider Bezpartyjnych, prezydent Piotr Krzystek, zapowiedział, że będzie rozmawiał z każdym na temat ewentualnej koalicji.
Czytaj: Nowe doniesienia z komisji wyborczych. Samodzielne rządy PiS w Małopolsce
W optymistycznych wariantach dla dwóch największych partii, PiS może rządzić maksymalnie w 9 województwach. Koalicja Obywatelska, jeśli doprowadzi do zawarcia koalicji tam, gdzie nie uda się to zrobić PiS, będzie sprawować władzę w 10 sejmikach, a partia Kaczyńskiego w 6.
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka