W najbliższy piątek w ponad dwustu polskich szkołach odbędzie się kolejna edycja Tęczowego Piątku, organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Za akcją wspierającą mniejszości spod znaku LGBTQI stoi również „Głos Nauczycielski”, wydawnictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego.
LGBTQI to lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści, queer, osoby interseksualne, czyli hermafrodyci. „Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwana przez uczniów i uczennice akcja odbędzie się już w ten piątek 26 października. I to w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich” - przekonuje na swojej oficjalnej stronie Kampania Przeciw Homofobii.
Tęczowy piątek w szkole. Źródło: YouTube/KPH_ official
Szkoły, które zdecydowały się zorganizować Tęczowy Piątek, otrzymały od organizatora zestaw specjalnych materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. Na szkolnych korytarzach mogą pojawić się plakaty „Jestem wspierającą nauczycielką”, „Jestem wspierającym nauczycielem”, „Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom”. Nauczyciele mogą też przypiąć odpowiednie dla ruchu znaczki.
Przeciwko akcji KPH zdecydowanie wypowiadają się środowiska prawicowe i katolickie. „Z uwagi na nadchodzący "Tęczowy Piątek" przypominamy Rodzicom o trwającej akcji #ChronmyDzieci2 Nie poddawajcie się, od Waszej postawy dzisiaj, zależy jutro polskich dzieci!” - poinformował na Twitterze Instytut Ordo Iuris.
Na portalu citizengo.org została opublikowana petycja, która dotyczy sprzeciwu organizacji Tęczowego Piątku w Liceum im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.
„Jako główny cel tego typu działań widzimy nie troskę i obronę osób z kręgu LGBT, jak podano na portalu społecznościowym, a nachalną metodę propagowania skrajnej i wrogiej rodzinie ideologii. Dlatego apelujemy o zaniechanie tego wydarzenia i skupienie się na realnych źródłach i szerokich objawach przemocy międzyludzkiej. Przemocy, która dotyka w jakimś stopniu każdego z nas, z którą młodzież powinna nauczyć się sobie radzić i przeciwdziałać niezależnie od jej objawów.
Reakcja na nasz apel pokaże rzeczywiste intencje organizatorów wydarzenia oraz dyrekcji szkoły. Czy są one ukierunkowane na edukację i przeciwdziałanie przemocy, czy też na propagowanie skrajnych postaw, na co nie zgadzamy się jako rodzice, mieszańcy Tarnowskich Gór i obywatele Polski” - czytamy w petycji.
Autorzy petycji chcieli początkowo zebrać pięćset podpisów. Jak dotąd podpisało ją ponad siedemset osób.
Źródło: kph.org.pl, dorzeczy.pl, citizengo.org
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo