Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Zbigniew Ziobro chce uznania niekonstytucyjności kierowania pytań do TSUE ws. sądownictwa

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 287

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. 

Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia tego roku. Pismo Ziobry rozszerzające tamten sierpniowy wniosek zostało zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego - wpłynęło do TK 5 października. 

Polecamy: Andrzej Duda powołał nowych sędziów. Zignorował wniosek Sądu Najwyższego

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) ocenił na Twitterze: „To nie jest zwykły wniosek do TK. Tak naprawdę Ziobro przygotowuje nieuznanie przez rząd wyroku TSUE. Czyli PiS wyprowadza Polskę z UE”. 

W sierpniu prokurator generalny skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN. „We wniosku z dnia 23 sierpnia 2018 r. kwestionowana jest jedynie konstytucyjność zaskarżonego przepisu w takim rozumieniu, które dopuszcza kierowanie pytań prejudycjalnych niezwiązanych z przedmiotem sprawy rozpoznawanej przez sąd kierujący tego rodzaju pytanie. W ocenie wnioskodawcy, niezbędne jest natomiast przeprowadzenie kontroli także w kontekście zgodności z Konstytucją RP przedmiotowego (merytorycznego) zakresu treści normatywnych, mogących być osnową pytania prejudycjalnego” - zaznaczył prokurator generalny w piśmie rozszerzającym wniosek.

image
Były minister sprawiedliwości Borys Budka twierdzi, że PiS wyprowadza Polskę z UE. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl
W piśmie tym chodzi o przepis art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który mówi o właściwości TSUE. Jak ocenił Ziobro w piśmie do TK „wprawdzie art. 267 Traktatu jest przepisem przyjętym przez Polskę w drodze ratyfikacji umowy międzynarodowej na podstawie Konstytucji RP, jednak nie można zgodzić się z twierdzeniem, że Rzeczpospolita Polska zgodziła się, by poprzez ten przepis objąć właściwością TSUE sprawy, które są konstytucyjnie zastrzeżone dla organów krajowych poprzez przepisy kompetencyjne wskazane wprost w Konstytucji RP oraz w zawartych w ustawie zasadniczej odesłaniach do uregulowania danych materii w ustawie”.

Zobacz: Sąd Najwyższy zawiesza przepisy ustawy autorstwa PiS. Kieruje pytania do TSUE

„Sąd zadający pytanie prejudycjalne na podstawie art. 267 Traktatu, jest związany nie tylko prawem unijnym, ale także prawem krajowym, a przede wszystkim Konstytucją RP” - podkreślił prokurator generalny.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o to rozszerzenie wniosku do TK powiedział w środę w Polsat News, że „polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian”. – Wszyscy chcemy być w UE, ale kluczowe pytanie jest, w jakiej Unii – dodał. 


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj287 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (287)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo