Dobry film może pomóc seniorom miło spędzić czas samemu i z najbliższymi.
Dobry film może pomóc seniorom miło spędzić czas samemu i z najbliższymi.

Subiektywny przegląd filmów dla seniorów

Redakcja Redakcja Seniorzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Na co pójść do kina, co obejrzeć w telewizji, a co zobaczyć na DVD? Nasz subiektywny przegląd filmów dla seniorów i nie tylko.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego 

Premiera odbyła się w maju 2018 r. na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Za reżyserię tego filmu Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę - najważniejszą nagrodę festiwalu. Tytuł zdobył również nagrodę Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Zimna wojna" to kino niemal artystyczne. Piękne i subtelne. Akcja zaczyna się pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku w Polsce rządzonej przez nową klasę robotniczą. W czarno-białym obrazie są też sceny z Berlina i Paryża. Europa właśnie zaczyna się dzielić murem. To historia pogmatwanej miłości tancerki Zuli (w tej roli Joanna Kulig) i pianisty Wiktora (Tomasz Kot). "Zimna wojna" to film, po kórym z kina wychodzi się w ciszy. Tytuł łączy w sobie dwa wymiary: sferę geopolityczną, którą znamy z kart historii i tę międzyludzką, uczuciową.

Film można zobaczyć w niektórych kinach oraz np. na platformie VOD w nc+.

 

„Amore – mój hołd dla miłości” 

„Amore – mój hołd dla miłości” to muzyczny hołd, jaki światowej sławy skrzypek Andre Rieu składa swojej miłości do muzyki i obu swoim rodzinom – żonie i dzieciom oraz Orkiestrze Johanna Straussa, z którą występuję już ponad trzydzieści lat. Wyjątkowy koncert z polskimi napisami można zobaczyć w sieci kinowej Multikino.

 

„Hotel Transylwania 3”

A może warto wybrac się z wnukami do kina? Trzecia część animowanej opowieści z dreszczykiem i wampirzymi zębami będzie jak znalazł. Tym bardziej, że to bardzo rodzinne historyjki, pod bajkowym płaszczykiem opowiadające o przyjaźni, wartości rodziny, relacjach dzieci i dorosłych... Wakacje ze snów szybko stają się wakacjami z koszmarów, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku. Ericka ukrywa niebezpieczny sekret, który zagraża gatunkowi potworów.

Film mozna zobaczyć w kinach sieci Multikino.


Męskie sprawy: „Dwaj zgryźliwi tetrycy”

„Dwaj zgryźliwi tetrycy” to klasyczna już komedia z początku lat 90. w reżyserii Donalda Petrie z udziałem Jacka Lemmona, Waltera Matthau i Ann-Margret. Dwóch sąsiadów, starszych panów rywalizuje o względy tej samej kobiety. Żyją jak pies z kotem, ale tak naprawdę są dla siebie najbliższymi przyjaciółmi. Film, który pozwala zrozumieć, że wiek nie jest żadną przeszkodą dla miłości i towarzyszących jej perypetii.

Film można kupić na DVD w sieci Empik.

  

Szwedzki Forrest Gump

Pozostańmy jeszcze przez moment w bardziej zabawowym nastroju. „Stulatek, który otworzył okno i zniknął” (reż. Felix Herngren) to komedia obyczajowo-historyczna na podstawie książki pod tym samym tytułem, pióra Jonasa Jonassona. Pełna ciepłej ironii opowieść nie tylko o szwedzkim państwie opiekuńczym, ale o zwariowanym XX wieku, oglądanych oczyma szwedzkiego Forresta Gumpa. Można najpierw przeczytać książkę, można wcześniej obejrzeć film – dobra zabawa gwarantowana.

Film można obejrzeć na platformie vod.pl. Z kolei na Netflix można zobaczyć jego kontynuację pod tytułem "Stujednolatek, który nie zapłacił rachunku i zniknął".

 

Kino familijne, czyli nie tylko dla seniorów

„Mój rower” - polskie kino familijne. Film w reżyserii Piotr Trzaskalskiego. Dziadek (Michał Urbaniak), ojciec (Artur Żmijewski) i syn (Krzysztof Chodorowski) mieszkają na co dzień w innych częściach Europy. Spotykają się po latach, by odnaleźć zaginioną babcię. Ta próba będzie szansą na międzypokoleniowe pojednanie.

Film pokazuje m.in. WP Telewizja

 

Dla babci, mamy, wnuczki

„Pocahontas” - jeden z najpopularniejszych filmów animowanych ze studia Disneya. Z całą pewnością chętnie obejrzą go babcia, mama i wnuczka w trakcie babskiego wieczoru przy słodyczach.

Film można kupić na DVD.

Wyciskacz łez: „Znachor”

Kino międzypokoleniowe, choć zdecydowanie cięższego kalibru niż poprzednia propozycja, to „Znachor” Jerzego Hoffmana. Nakręcony w czasach PRL film fabularny na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z niezapomnianianymi kreacjami Jerzego Bińczyckiego i młodziutkiej Anny Dymnej, wciąż potrafi wyciskać łzy. Historia dobrego doktora Wilczura trąci dziś co prawda myszką, ale to wciąż ładna opowieść, którą dzisiejsi seniorzy po raz pierwszy oglądali jeszcze jako młodzi ludzie.

Film można kupić na DVD.

    

Z dziadkiem i babcią o polskiej historii

„Katyń” Andrzeja Wajdy. Film o jednej z najboleśniejszych kart polskiej historii. Warto obejrzeć z nastoletnimi wnukami, żeby porozmawiać z nimi o ważnych sprawach i zrozumieć również ich spojrzenie na Polskę i patriotyzm.

Film do obejrzenia na vod.pl.


Randka seniorów

A może randka i wspólny film? „Przeminęło z wiatrem”, czyli ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Beztroska i bogata Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) wikła się w burzliwy romans z Rhettem Butlerem (Clark Gable). Film na świecie miał swoją premierę w 1939 roku, a w Polsce... w 1963 roku.

Film można kupić na DVD.

 


KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo