Mija 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Pontyfikat św. Jana Pawła II trwał ponad 26 lat i był absolutnie wyjątkowy i rekordowy.
Dzięki Janowi Pawłowi II Polacy prawdziwie się zjednoczyli. Kiedy odszedł 2 kwietnia 2005 roku cały świat pogrążył się w żałobie. Na placu św. Piotra zgromadziło się kilkaset tysięcy osób, a na ulicach Rzymu przed telebimami płakały miliony wiernych. Ból po odejściu wielkiego człowieka przeżywały również tłumy przed telewizorami. Jednak, czy dzisiaj papież-Polak ma wpływ na nasze życie?
Ostatnie pożegnanie papieża Jana Pawła II z ojczyzną.
Pamiętne konklawe
Dokładnie 40 lat temu 16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.
Habemus papam. Pierwsze minuty Karola Wojtyły jako papieża.
Co ciekawe Wojtyła o mały włos nie zdążyłby na konklawe, które wybrało go na papieża. 14 października wybrał się po południu do rzymskiej kliniki Gemelli, by odwiedzić chorego przyjaciela, biskupa Andrzeja Deskura. Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł ostatni na styk, a po zamknięciu, do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów. Wybór krakowskiego metropolity na papieża był zaskoczeniem dla całego świata, gdyż po raz pierwszy od 455 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup niebędący Włochem. Zaskoczeniem było także to, że nowy papież pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku radzieckiego.
Dzieci przepytują papieża.
Droga do papiestwa
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 r., a w następnym roku wyjechał do Belgii i Francji, by tam prowadzić działalność duszpasterską wśród Polonii. Po powrocie do kraju był wikariuszem w powiecie bocheńskim, potem w Krakowie.
Był duchownym, ale też poetą, aktorem i pedagogiem. Jako młodzieniec uczył się na kursach konspiracyjnych i pracował jako robotnik w kamieniołomach. Współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, w którym był aktorem i reżyserem. W latach 1945-51 napisał sztukę teatralną "Brat naszego Boga".
Jan Paweł II wspomina swoje rodzinne miasto.
W drugiej połowie lat 40. wykładał w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Studiował filozofię we Włoszech, Belgii i Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej w latach 1953-54 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież Jan Paweł II, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.
W 1958 został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 - kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu światowego Synodu Biskupów. Nominowany przez papieża Pawła VI na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego.
Krótki film dokumentalny o bracie papieża- Edmundzie.
Papież pielgrzym
Jedną z najważniejszych rzeczy, z których znany jest Jan Paweł II są jego pielgrzymki. W trakcie pontyfikatu odbył 104 podróże. Najczęściej odwiedzał Polskę oraz USA. Jego pielgrzymki do Polski wywarły niebywały wpływ na cały naród, mobilizując go do walki o wolność i zrzucenia jarzma komunizmu. Podczas swoich wystąpień w Polsce papież głośno mówił o solidarności i wolności
Jego pontyfikat mógł zakończyć się o wiele wcześniej, bo 13 maja 1981 roku został poważnie ranny podczas zamachu przeprowadzonego przez Mehmeta Alego Agcę.
Słynne słowa papieża wypowiedziane podczas pielgrzymki do Polski.
Osobistość stulecia
Z okazji 100-lecia niepodległości Polski zbadano, kolejny raz po 10 latach, postrzeganie wybranych postaci aktywnych w sferze publicznej w XX i XXI wieku.
Tak jak dziesięć lat temu niemal wszyscy badani pozytywnie oceniają działalność dla Polski Jana Pawła II (97 proc), a tym samym wybrali go jako swój największy autorytet.
Wiersz Jana Pawła II w aranżacji Piotra Rubika.
źródło: PAP, Polskie Radio, CBOS
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura