Ulgi i zniżki dla seniorów oferują różne instytucje - zarówno państwowe, w tym samorządowe, jak i firmy prywatne. Niekiedy osoby starsze nie są ich świadome – dlatego warto to sprawdzić w każdej sytuacji, która wymaga sięgnięcia do portfela.
Zacznijmy od istotnego dla wielu seniorów drobiazgu: osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe są zwolnione z opłat za posiadanie psa.
Zniżki na kolej
PKP Intercity oferuje „Bilet dla Seniora”. Daje on 30 proc. zniżki. To stała oferta dla osób, które ukończyły 60 lat.
Osobną ofertę mają Przewozy Regionalne. Ona również przeznaczona jest dla ludzi powyżej 60. roku życia. Seniorzy mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ważne: ta ulga nie dotyczy przejazdów pociągami Eurocity.
Przejazdy tam i z powrotem są traktowane jako dwa oddzielne przejazdy.
Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie emerytów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.
Co zrobić, żeby skorzystać z tych zniżek? Potrzebne jest odpowiednie zaświadczenie, które wydają terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
Tańsza lub darmowa komunikacja miejska
Seniorzy mogą również jeździć taniej po swoim mieście lub okolicy, w której mieszkają.
W wielu miastach seniorzy podróżują za darmo, na ogół po 70-tce. W Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia mogą kupić roczny bilet na komunikację publiczną za 50 złotych (dla porównania miesięczny bilet normalny na 1 i 2 strefę kosztuje od 98 do 180 zł). Seniorzy po ukończeniu 70 lat mogą jeździć po stolicy za darmo (muszą mieć przy sobie dokument tożsamości).
Warto zasięgnąć informacji, jak wygląda sytuacja w konkretnym mieście, ponieważ wysokość komunikacyjnych ulg ustala rada miasta. Zwykle osoby starsze, który nie skończyły 70 lat, mogą liczyć na 50-procentowe upusty. Do zakupu ulgowego biletu uprawnia imienna legitymacja emeryta-rencisty. Czasem może wystarczyć aktualny odcinek emerytury lub renty.
Taniej samolotem
Znaczna część przewoźników lotniczych również oferuje ulgi na podróże dla pasażerów po 60. roku życia (na podstawie dowodu tożsamości). W praktyce senior może zaoszczędzić od 10-20 proc. ceny biletu.
Warto tez wiedzieć, że emeryci, kombatanci, weterani wojenni oraz ich małżonkowie - jeśli są na ich utrzymaniu - płacą 50 proc. mniej za wyrobienie paszportu. Osoby powyżej 70. roku nie płacą za to w ogóle.
Bezpłatne leki dla seniorów
Każda osoba, która ukończyła 75 lat, ma prawo do bezpłatnych leków. Znajdują się one na liście ogłoszonej przez ministra zdrowia (lista „S”). Jest ona aktualizowana co dwa miesiące. Żeby senior mógł korzystać z tej oferty, musi spełnić określone wymagania. Na recepcie na darmowe lekarstwa musi być wpisany symbol „S”, a receptę musi wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
W aptece nie trzeba okazywać dowodu tożsamości – na recepcie widnieje PESEL lub data urodzenia. Bezpłatne leki seniorzy otrzymują na najczęściej dotykające ich choroby, choćby miażdżycę, choroby serca, nadciśnienie.
Usługi opiekuńcze dla seniorów
W zależności od sytuacji życiowej osobom starszym przysługują usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne. Obejmują one pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są dostosowane do konkretnych potrzeb wynikających ze schorzenia lub niepełnosprawności. Tego rodzaju usługi są bezpłatne lub odpłatne w części albo w całości – o tym decyduje samorząd.
Osoby starsze, samotne, chore mają też prawo do pomocy opiekunki środowiskowej. Jej zadaniem nie jest jedynie pielęgnowanie podpopiecznego, ale też kontaktowanie się z różnego rodzaju instytucjami w razie jakichkolwiek problemów.
O pomoc opiekunki środowiskowej należy zwrócić się do pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza, ale konieczne jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia uzasadniające potrzebę korzystania z usług opiekuńczych i zaleconą przez lekarza pielęgnację.
Usługi są świadczone bezpłatnie, gdy dochód nie przekracza: dla osoby samotnej - 634 zł, dla osoby pozostającej w rodzinie - 514 zł na każdą osobę. W niekórych przypadkach senior może zostać częściowo lub całkowicie zwolniony z opłat na czas określony, zwłaszcza ze względu na zwiększone wydatki z przyczyn losowych czy związane z długotrwałą chorobą.
Świadczenia pielęgniarskie dla seniorów
Seniorów obejmują również świadczenia pielęgniarskie realizowane przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego rodzaju usługi zdrowotnej mogą korzystać osoby, które ze względu na istniejące problemy zdrowotne (stany poszpitalne lub schorzenia przewlekłe) potrzebują systematycznych świadczeń pielęgniarskich, a nie są objęte świadczeniami opieki długoterminowej realizowanej stacjonarnie. Muszą przy tym złożyć deklarację wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w swojej przychodni.
Co jest potrzebne, by otrzymać tego rodzaju wsparcie? Po pierwsze, skierowanie do objęcia pielęgniarską domową opieką długoterminową. Wystawia je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a jeśli chory wcześniej przebywał w szpitalu - może je wystawić lekarz prowadzący. Po drugie, potrzebna jest ocena stanu zdrowia dokonana przez pielęgniarkę POZ i potwierdzona przez lekarza POZ.
Ważne! Świadczenie finansuje NFZ, ale osoba, która z niego korzysta, musi płacić za leki, środki opatrunkowe i pielęgnacyjne.
Miejsce w domu pomocy społecznej
Skierowanie do domu pomocy społecznej (DPS) przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w codziennym życiu i której nie można zapewnić pomocy w formie usług opiekuńczych. Rejestr domów pomocy społecznej położonych w granicach województwa prowadzi wojewoda. Jest on corocznie aktualizowany. Niestety, na miejsce w publicznym domu opieki czeka się niekiedy latami...
Może Cię zainteresuje: Jak uzyskać skierowanie do sanatorium z NFZ - krok po kroku
Darmowy abonament RTV
Osoby na emeryturze i starsze mają prawo do darmowego abonamentu za korzystanie z radia i/ lub telewizji. Aby uzyskać zwolnienie, należy na swojej poczcie złożyć oświadczenie (dostępne na poczcie lub tu) i przedstawić dowód tożsamości.
Zniżki dla seniorów
Seniorzy mogą korzystać z ulg i zniżek w państwowych muzeach i teatrach, najczęściej wynoszą one od 30 do 50 proc. Podobnie kina, galerie, ogrody botaniczne i zoologiczne, różnorakie centra kultury również udzielają emerytom zniżek sięgających 25 proc. ceny biletu. Zwykle wystarczy okazać przy zakupie biletu legitymację emeryta.
Niektóre organizacje skupiające seniorów dysponują specjalnymi kartami seniora. Starsze osoby mogą wtedy korzystać z promocji i bonusów w firmach, które przystąpią do programu. Zwykle są to restauracje i kawiarnie, teatry i kina, księgarnie, apteki, studia fitness.
Gminne karty seniora są wydawane przez urzędy gminy. Tego rodzaju programy również upoważniają do korzystania z ofert zaproponowanych przez partnerów gminy.
Warto również zapytać o zniżkę w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, w prywatnych gabinetach dentystycznych. Znaczne zniżki dla seniorów mają zwykle firmy sprzedające okulary i sprzęt rehabilitacyjny. Także pływalnie miejskie i baseny komercyjne oferują emerytom ulgowe bilety wstępu.
Zobacz też: Rządowe programy dla seniorów: „Opieka 75 plus” i „Senior Plus”
źródło: plus.pomorska.pl, superbiz.se.pl, polki.pl, 60plus.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo