Komisja Europejska pozwała Polskę do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Żąda zastosowania środków tymczasowych ws. reformy sądownictwa i przyspieszonego trybu w postępowaniu, prowadzonym przez unijnych sędziów.
W wysłanym do TSUE wniosku, komisarze europejscy domagają się zawieszenia stosowania niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. - Komisja Europejska chce, żeby sędziowie, których objęła nowa ustawa o polskim Sądzie Najwyższym, mogli nadal sprawować swoje funkcje sędziowskie, nawet jeśli już przeszli na emeryturę - mówiła we wrześniu rzecznik Komisji Europejskiej, Mina Andreeva.
KE skieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce i staje w obronie sędziów z SN
Wstępnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyznaczył termin odpowiedzi na pytania prejudycjalne ze strony polskich sędziów na luty 2019 roku. Komisja Europejska nie zgadza się z przepisem, który wprowadził zmianę wieku emerytalnego dla sędziów - z 70 na 65 lat. W wyniku ustawy o SN, posadę I prezes Sądu Najwyższego straciła Małgorzata Gersdorf. W stan spoczynku przeszło jeszcze 26 innych sędziów.
- Wdrożenie kwestionowanych przepisów regulujących przejście sędziów Sądu Najwyższego w Polsce w stan spoczynku zostało przyspieszone i tworzy zagrożenie w postaci poważnego i nieodwracalnego uszczerbku dla niezależności sądownictwa w Polsce, a tym samym dla systemu prawnego Unii Europejskiej - alarmowała w komunikacie Komisja Europejska.
Do tej pory każdy kraj uznawał wyroki TSUE. Nie wiadomo do końca, jak zachowa się polski rząd w przypadku niekorzystnego orzeczenia dla Polski ws. wymiaru sprawiedliwości. Jarosław Gowin w niedawnym wywiadzie, udzielonym dla "Do Rzeczy", zasugerował możliwość zignorowania wyroku TSUE.
- Albo Trybunał Sprawiedliwości UE nie wyda żadnego wyroku, a jeśli wyda, to wyrok będzie pozytywny. Albo jeśli nie będzie do końca pozytywny, myślę, że się porozumiemy z instytucjami Unii Europejskiej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki kilka tygodni temu.
TSUE zajął się wnioskiem SN. "Trzeba wierzyć, że nie dojdzie do konfrontacji z Polską"
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka