Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła nową KRS w prawach członka organizacji. Według sędziów, polska rada nie spełnia wymogu "niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zapewnianiu niezależności polskiego sądownictwa".
Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce wykluczyć z organizacji polską KRS. Decyzja 17 IX
W czasie debaty, poświęconej zmianom w polskim systemie prawnym, każdy przedstawiciel organizacji zabierał głos. Polskę reprezentował przewodniczący KRS. Wniosek o wykluczenie polskiej rady z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa złożył Kees Sterk, szef ENCJ. Aby zawiesić KRS, postulat musiał być poparty przez 3/4 obecnych sędziów na posiedzeniu.
- Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Biorąc pod uwagę odpowiedź KRS oraz inne istotne materiały (np. stanowisko polskich organizacji sędziowskich) zarząd uznał, że KRS nie wypełnia już wymogów członkostwa w ENCJ - napisano na stronie internetowej ENCJ.
Już 16 sierpnia Europejska Sieć ostrzegała polskie władze, że reforma wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa może skutkować zawieszeniem członkostwa KRS w ENCJ. Przede wszystkim dlatego, że zdaniem europejskich sędziów, KRS nie spełnia wymogu niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Kilka tygodni temu delegacja ENCJ otrzymała odpowiedzi od członków Krajowej Rady Sądownictwa na wątpliwości ws. niezależności organizacji.
Po zmianach, przyjętych przez PiS, rada jest wybierana na czteroletnią kadencję przez Sejm większością 3/5 głosów. Wcześniej to środowisko sędziowskie wskazywało 15 kandydatów do KRS.
KRS przyspiesza. Wyłoni sędziów do izb Sądu Najwyższego na dniach
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze
Pokaż komentarze (630)