Andrzej Duda i Małgorzata Gersdorf. Fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski
Andrzej Duda i Małgorzata Gersdorf. Fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski

Prezydent Duda podjął decyzję ws. sędziów z wiekiem emerytalnym. Zostawił pięć osób

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 327

Sędziowie Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka oraz Bogumiła Ustjanicz mogą orzekać dalej w Sądzie Najwyższym, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Taką decyzję podjął Andrzej Duda. Prośbę o dalsze pełnienie funkcji w SN złożyło łącznie 12 sędziów.

Pełnoprawnymi sędziami Sądu Najwyższego będzie nadal trzech przedstawicieli Izby Cywilnej, jeden z Izby Karnej i Pracy oraz jeden z Izby Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent podjął negatywną decyzję w sprawie dalszego orzekania w przypadku m.in. pełniącego obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego oraz Stanisława Zabłockiego, prezesa Izby Karnej.

"Zgodnie z obowiązującym prawem, Prezydent RP mógł podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziów w ciągu 60 dni od otrzymania opinii Krajowej Rady Sądownictwa lub od dnia, w którym upłynął termin na przekazanie tych opinii.

Należy zauważyć, że odwołania niektórych sędziów Sądu Najwyższego od opinii KRS nie mają wpływu na rozstrzygnięcie Prezydenta, ponieważ wydanie opinii przez KRS nie jest konieczne do podjęcia rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie. Opinie KRS nie są też wiążące. Obligatoryjne jest jedynie wystąpienie do KRS z wnioskiem o zaopiniowanie oświadczeń sędziów.

Postanowienie Prezydenta RP w sprawie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego nie wymaga kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów, ponieważ mieści się w zakresie prerogatywy polegającej na powoływaniu sędziów. Postanowienie, z tych samych powodów, nie wymaga uzasadnienia" - to stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jednocześnie Sąd Najwyższy domaga się rozpatrzenia pytań prejudycjalnych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w trybie pilnym. Sędziowie skierowali do TSUE kolejne dwa pytania na temat zagrożeń dla niezależności sędziowskiej w Polsce.

Zobacz: TSUE zajął się wnioskiem SN. "Trzeba wierzyć, że nie dojdzie do konfrontacji z Polską"

We wtorek Andrzej Duda ogłosi, kto będzie I Prezesem Sądu Najwyższego po skróceniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf. Pałac Prezydencki potwierdził, że decyzja zostanie podjęta do godziny 24.

image
Prezydent musi podjąć decyzję, kto będzie nowym I prezesem SN. fot. PAP/Andrzej Lange

Według ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, sędziowie po ukończeniu 65. roku życia przejdą w stan spoczynku w ciągu trzech miesięcy. Mogą orzekać nadal, jeśli skierowali wniosek do prezydenta o przedłużenie kadencji - wraz z oświadczeniem, musieli przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Andrzej Duda konsultował się z KRS przed podjęciem decyzji. Oświadczenia do Pałacu Prezydenckiego nie złożyła Małgorzata Gersdorf, która zapowiedziała, że nie zrezygnuje z funkcji I Prezes SN.

Zobacz też: Gersdorf wzywa UE do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj327 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (327)

Inne tematy w dziale Polityka