We wtorek rusza 28. edycja największego forum ekonomicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. "Polskie Davos", czyli Krynica, ugości ponad 4 tys. gości. Nie zabraknie polityków obozu władzy, opozycji oraz przedstawicieli rządów Litwy, Czech i Rumunii.
Forum Ekonomiczne w Krynicy - lista gości
180 paneli, wykłady, prezentacje, dyskusje polityczne, ekonomiczne i innowacje - Krynica będzie oblężona od 4 do 6 września. Małe, górskie miasto ugości najważniejszych polskich i zagranicznych polityków, biznesmenów i dziennikarzy. Forum Ekonomiczne rozpocznie się kilka tygodni przed wyborami samorządowymi, więc będzie okazją zarówno dla obozu rządzącego jak i opozycji na przedstawienie własnych programów.
W Krynicy pojawi się silna reprezentacja rządowa. Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister finansów Teresa Czerwińska i szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski potwierdzili udział w 28. Forum Ekonomicznym. Będzie można posłuchać paneli dyskusyjnych z udziałem premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa i wicepremier rządu rumuńskiego Any Birchall. Poza nimi w Krynicy wystąpią minister transportu i komunikacji Litwy Rokas Masiulis, minister transportu Czech Dan Ťok, szef łotewskiego MSZ Edgars Rinkevičs.
Krynica - panele dyskusyjne
Swoją reprezentacje będzie mieć opozycja. Katarzyna Lubanuer, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty przedstawią swoje poglądy w panelu "Rozmowy o Polsce i świecie". W Krynicy pojawi się główny ekonomista PO, Andrzej Rzońca, Sławomir Neumann, Kamila Gasiuk-Pihowicz czy Marek Sowa. Nowoczesna zaprezentuje się w panelu "Nowoczesny GPS", przekonując wyborców do programu gospodarczego.
Zagraniczni politycy spotkają się w Krynicy m.in. z Jackiem Czaputowiczem w panelu "Ciche połoniny", który będzie poświęcony bezpieczeństwu politycznemu Europy Karpat. Z kolei ministrowie transportu Litwy i Czech wraz z ministrem Andrzejem Adamczykiem wezmą udział w debacie pt. "Przyszłość infrastruktury transportowej w Europie".
Wyzwania w europejskiej energetyce podsumują prezesi polskich spółek skarbu państwa: PKN Orlen - Daniel Obajtek, PGNiG - Piotr Woźniak, PGE - Henryk Baranowski. Minister Tchórzewski z litewskim odpowiednikiem, Žygimantasem Vaičiunasem, będą dyskutować o bezpieczeństwie energetycznym. Paneliści podejmą również temat rynku energii energetycznej i polityki klimatycznej w Unii Europejskiej.
Nowością w Krynicy będzie panel gamingowy - "Gaming – czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w CEE". Uczestnicy Forum Ekonomicznego mają rozważać, jak wspomóc polskie firmy technologiczne w odniesieniu sukcesów. W panelu wystąpi prezes GPW, Marek Dietl.
W Krynicy nie zabraknie walki wyborczej kandydatów na prezydentów miast w dyskusji "Pomysły na miasto". Do głosowania w wyborach samorządowych zachęcać będą Patryk Jaki, Andrzej Rozenek i Iwona Mularczyk, która kandyduje z poparciem PiS w Nowym Sączu.
Człowiek Roku - nagroda Forum Ekonomicznego w Krynicy
Świat biznesu rozda nagrody w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatami w poprzednich latach byli m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Viktor Orban i Beata Szydło.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka