Lekkostrawna dieta zaliczana jest do leczniczych, oszczędza przewód pokarmowy i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jej celem jest odciążenie i regeneracja przewodu pokarmowego. To dieta bogata w różnorodne przepisy - nie grozi nam monotonia.
Choć dietę lekkostrawną zaleca się przede wszystkim pacjentom po operacjach, zakażeniach rotawirusami, zatruciach, a także ludziom starszym, chętnie korzystają z niej osoby przykładające dużą wagę do świadomego odżywiania i starające się „żyć w przyjaźni” ze swoim organizmem.
Polecamy: Dieta Chodakowskiej na płaski brzuch - na czym polega i przykładowy jadłospis
Lekkostrawna dieta dla dziecka przyda się, jeśli zauważymy u swojej pociechy problemy z otyłością. Lekarze i dietetycy zachęcają, by w trakcie stosowania lekkostrawnej diety kompletnie zrezygnować z alkoholu.
Lekkostrawna dieta poprawia samopoczucie
Formuła diety lekkostrawnej, oparta na chudszych i niesmażonych produktach, daje poczucie większej lekkości ciała i korzystnie wpływa na psychofizyczny stan osób, które ją stosują. Dużym walorem tej diety jest to, że nie wymaga radykalnych zmian w przeciętnych nawykach żywieniowych i można też do niej przekonać niepoprawnych łasuchów, którzy chcą coś zmienić w swoim stylu życia.
Na jakich zasadach opiera się lekkostrawna dieta? Jak znaczna ich część, wymaga regularności. Jeśli jesteś przyzwyczajony, żeby jeść dwa-trzy razy dziennie, dieta lekkostrawna pozwoli ci to zmienić na cztery do pięciu regularnie spożywanych posiłków. Ostatni z nich powinien być zjedzony nie później niż na dwie godziny przed snem.
Zobacz: Dieta kapuściana. Przepis na słynną zupę Kwaśniewskiego
W diecie lekkostrawnej powinniśmy zrezygnować ze smażenia: zastąpią je potrawy na parze i gotowane. Jeżeli wcześniej nie używaliśmy miksera i blendera, warto się w nie zaopatrzyć: zmiksowane potrawy staną się codziennym gościem na naszym stole. Golonka, flaki i inne przysmaki są zdecydowanie niewskazane – podobnie wszelkie ostre potrawy i te, które prowadzą do wzdęć.
Dieta lekkostrawna – co jeść?
W przypadku tego rodzaju diety nie musimy obawiać się zubożenia i monotonii posiłków. Przeciwnie, jeśli wykażemy się inwencją, okaże się, że nasza kuchnia stała się o wiele bogatsza i interesująca - zarówno dla nas samych, jak i naszych gości. W lekkostrawnej diecie możemy pozwolić sobie choćby na potrawy duszone i pieczone w folii, składające się z chudszych mięs i ryb. Do tego przydadzą się drobna kasza jęczmienna czy kuskus. Chude dania wykluczają w tej diecie wszelkie tłuste sosy.
Wskazane są również – w niewielkich ilościach – masło i oliwa z oliwek, a także oleje sojowy, rzepakowy i słonecznikowy. Nie zapomnijmy o marchewkach, pomidorach bez skórki, dyni, pietruszce, burakach. W lekkostrawnej kuchni świetnie sprawdzają się przeciery i kremy, więc bez obaw wprowadźmy je do swojego jadłospisu. Nieodzowne będą owoce: wszelkie jagody, banany, morele. Zarówno do śniadania jak i kolacji przyda się chrupkie i czerstwe jasne pieczywo. Chude wędliny i chudy nabiał także nie złamią zasad lekkostrawnej diety. Bez problemu możemy sobie pozwolić na jajka na miękko – choć bez majonezów i tylko z niewielką ilością soli.
Czy wiesz co jesz?
Jeśli wcześniej nie stosowaliśmy diet i nie przywiązywaliśmy wagi do wpływu żywienia na nasze zdrowie i samopoczucie, dieta lekkostrawna będzie znakomitą okazją, żeby to zmienić. Dietą lekkostrawną dobrze się zainteresować, gdy zauważymy problemy z nadwagą, albo poważniejsze – z otyłością. Jest ona jedną z najbezpieczniejszych, choć wymagających cierpliwego i dłuższego stosowania, sposobów na zbicie zbędnych kilogramów.
Dobrze dobrana lekkostrawna dieta, skonsultowana z lekarzem i dietetykiem, pomoże nam ustrzec się efektu jo jo, który często występuje przy tzw. szybkich dietach, gdy błyskawicznie tracimy kilogramy, często kosztem ogólnego stanu zdrowia, a później szybko nabieramy niekiedy jeszcze większej wagi. Ponadto dieta lekkostrawna pomaga pozbyć się z organizmu toksyn – szczególnie jeśli nie możemy sobie pozwolić na jednodniową głodówkę w ramach detoksykacji organizmu.
Źródło: polki.pl, zdrowie.gazeta.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości