Przyczyną podagry są kryształki kwasu moczowego odkładające się w stawach i tkankach okołostawowych. Osoby cierpiące na tę dolegliwość potrzebują diety bogatej w węglowodany, które ułatwiają pozbywanie się moczanów z organizmu.
Dna moczanowa znana też jest jako skaza moczanowa lub po prostu podagra. Znacznie częściej chorują na nią mężczyźni. Jej podstawową przyczyną jest hiperurykemia, czyli zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, spowodowane zaburzeniami przemiany materii.
W praktyce oznacza to, że do podagry w znacznym stopniu przyczyniają się używki, pozbawiony intensywniejszego ruchu i obfitujący w nadmiar tłustych posiłków tryb życia.
Polecamy: Dieta wątrobowa. Co jeść, czego nie jeść?
Podagrę nazywa się chorobą dobrobytu, gdyż udogodnienia cywilizacyjne to silny bodziec chorobotwórczy. Ale współcześnie to ludzie o wyższym kapitale kulturowo-ekonomicznym w większym stopniu dbają o aktywny tryb życia, związany zarówno ze stosowaniem diety, jak i odpowiednimi treningami, ćwiczeniami i uprawianiem sportów.
Podagra i dieta: trzeba pić dużo wody
Dieta w przypadku podagry wymaga uwzględnienia kilku czynników. Po pierwsze, często powinna służyć zwalczaniu otyłości. Po drugie, powinna być dietą ubogopurynową: wskazne jest spożycie chudego mleka i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Po trzecie, jeśli doskwiera nam dna moczowa, powinniśmy unikać podrobów, mięsa, ryb, kawy, herbaty i piwa.
Czytaj: Dieta Chodakowskiej na płaski brzuch - na czym polega i przykładowy jadłospis
Po czwarte, powinniśmy przyjmować duże ilości płynów. Po piąte, musimy zrezygnować z alkoholu i papierosów. Uwaga: niektóre badania wskazują, że na dnę moczanową częściej zapadają mężczyźni, którzy codziennie piją dwie butelki piwa, natomiast osoby pijące codziennie dwie lampki wina nie były obciążone zwiększonym ryzykiem zachorowania.
Podagra wymaga picia dużych ilości wody: należy codziennie należy wypijać trzy do czterech litrów wody. Nie tylko przyspiesza ona wydalanie kwasu moczowego, ale również zapobiega jego krystalizacji w tkankach. Lekarze i dietetycy zalecają wypijanie wody tuż przed snem – w ten sposób możemy uchronić organizm przed tworzeniem się kryształków kwasu w kanalikach nerkowych. Możemy też pić niesłodzone kompoty z wiśni i czereśni oraz jabłek. Osoby chore na podagrę powinny zjadać cztery do pięciu lżejszych posiłków dziennie. Należy zadbać, żeby ostatni był spożyty trzy do czterech godziny przed snem, gdyż zatrzymywanie kwasu moczowego w organizmie nasila się w nocy.
Dna moczanowa: otyłość i odchudzanie
Osoby ze skazą moczanową koniecznie muszą brać pod uwagę to, ile ważą, gdy ustalają odpowiednią dla siebie dietę. Jeżeli osoba z podagrą utrzymuje prawidłową wagę, wówczas nie musi do diety wprowadzać elementów, których celem byłoby zbicie kolejnych kilogramów. Dążenie do nadmiernego odchudzania byłoby wręcz niewskazane, gdyż diety ubogie w kalorie mogłyby doprowadzić do wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi.
Z drugiej strony, osoby otyłe i zmagające się z nadwagą muszą w przypadku podagry koniecznie zadbać o spadek wagi. To konieczne, gdyż dieta bogata w tłuszcze wzmaga zwrotne wchłanianie moczanów, czyli prowadzi do ich osadzania się stawach i tkankach okołostawowych. Optymalny jakościowy skład diety w przupadku skazy moczanowej to: 15 do 20 proc. białka, 30 proc. tłuszczu, 50 do 55 proc. węglowodanów.
Podagra: co jeść, czego unikać?
Co jest wskazane, a co niewskazane w przypadku diety osób którym doskwiera dna moczanowa? Wiśnie i czereśnie pomogą nam obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi i zredukują stan zapalny stawów. Naszemu organizmowi będzie potrzebny chudy nabiał: mleko, jogurt, kefir, maślanka, twaróg. Tego rodzaju produkty przyspieszają wydalanie kwasu moczowego z organizmu i zapobiegają jego krystalizacji w stawach. Jeśli lubimy ryby, to odpowiednie będą sandacz, dorsz, mintaj, pstrąg.
Do diety należy również włączyć produkty bogate w błonnik, czyli kasze, płatki zbożowe, razowe pieczywo i makarony, warzywa i owoce. Nieodzowna będzie witamina C, dlatego nie zaszkodzą papryka i jarmuż, natka pietruszki, brokuły i brukselka, a także czarna porzeczka, truskawa i pomarańcze. Warto również zaprosić do kuchni soczewicę, szparagi, szpinak, ciecierzycę i fasolę, włoską kapustę i buraki. Nie zaszkodzą też czosnek i ogórki. Pamiętajmy o generalne zasadzie: dieta dla osób z podagrą to łagodne i gotowane potrawy, duszone bez obsmażania i pieczenia. A mięso powinniśmy gotować w dużej ilości wody.
Jak każda dieta i ta wymaga rezygnacji z pewnych produktów i sposobów przygotowywania posiłków. Dla osób z podagrą niewskazane oprócz podrobów są owoce morza, czerwone mięsi, tłuste ryby i wywary przygotowywane na mięsie. Te ostatnie można zastąpić bulionami warzywnymi. Także miód, mimo swoich licznych walorów zdrowotnych i smakowych, nie jest dobry dla ludzi, którym doskwiera dna moczanowa. Zdecydowanie niewskazane również pieczarki i borowiki.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, mojadietetyczka24.pl, medonet.pl, polki.pl, zdrowie.gazeta.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości