W wieku 81 lat zmarł John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej. Fot. PAP/EPA/ASTRID RIECKEN
W wieku 81 lat zmarł John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej. Fot. PAP/EPA/ASTRID RIECKEN

Zmarł senator John McCain, kandydat na prezydenta USA, jastrząb wobec Rosji

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 233

W wieku 81 lat zmarł w sobotę John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich w 2008 roku. W Stanach Zjednoczonych miał opinię bohatera wojny wietnamskiej i zwolennika wywierania nacisku na Rosję. 

McCain od roku cierpiał na nowotwór mózgu. „Senator John Sidney McCain III zmarł o godzinie 16.48 25 sierpnia 2018 roku. Wiernie służył Stanom Zjednoczonym przez 60 lat. W ostatnich chwilach jego życia była przy nim jego żona oraz jego rodzina” – poinformowało biuro senackieg senatora McCaina. 

Polecamy: McCain dla Salon24: Polska powinna być bardziej aktywna w Libii

John McCain w czasie wojny wietnamskiej był pilotem. W październiku 1967 roku trafił do wietnamskiej niewoli, w trakcie której był wieziony w kilku obozach jenieckich, gdzie poddawany był ciężkim torturom. Mimo to nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania. 

Zobacz: Chory na raka senator John McCain przerywa leczenie

Do USA wrócił w 1973 roku, po podpisaniu w Paryżu porozumień pokojowych między stronami walczącymi. Po powrocie stał się bohaterem prasy, która poświęcała mu dużo miejsca w swoich artykułach. 

image
Senator John McCain i Dalajlama. PAP/EPA/MATTHEW CAVANAUGH

W 2000 roku ubiegał się o nominację republikanów na urząd prezydenta i wygrał prawybory w kilku stanach. Nominację Partii Republikańskiej uzyskał jednak wówczas gubernator stanu Teksas George W. Bush. 

Osiem lat później, po wygraniu prawyborów w 21 stanach, zapewnił sobie nominację Partii Republikańskiej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w 2008 r. W noc powyborczą, opierając się na niekorzystnych dla siebie nieoficjalnych wynikach z kluczowych stanów, uznał swoją porażkę z Barackiem Obamą. 

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze napisał: „Moje kondolencje i mój najszczerszy szacunek dla rodziny senatora Johna McCaina, nasze serca i modlitwy są z wami!”.

Kondolencje złożył też Barack Obama, który oświadczył: „John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i starliśmy się na najwyższym szczeblu politycznym. Ale mimo dzielących nas róźnic mieliśmy wspólną wierność do czygoś wyższego - do ideałów, o które całe pokolenia Amerykanów i imigrantów walczyły i za które poświęcały się”. 

McCain zmarł dzień po tym, jak zrezygnował z leczenia raka mózgu. Skłoniły go do tego postępy choroby. „Z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię” – poinformowała w piątek jego rodzina. 

Senator dał się poznać jako surowy krytyk Donalda Trumpa.

Czytaj: Trump krytykowany za wypowiedzi o Russiagate. "Rosja nie jest naszym przyjacielem"

Oceniając amerykańskiego prezydenta, McCain – zwolennik aktywnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej i jeden z pierwszych zwolenników przyjęcia Polski do NATO – napisał jednak, że nadal dostrzega „płomyk nadziei”, iż Trump „zaakceptuje moralne zobowiązania”, wynikające z faktu, że jest „przywódcą wolnego świata”. 

image
War Memorial w Canberrze, stolicy Australli. John McCain składa hołd żołnierzom Związku Australijskiego. Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH

McCain był uważany za „jastrzębia” w odniesieniu do Rosji. Jak pisał Reuters, był zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie. 


źródło: PAP, Twitter  

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.   

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj233 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (233)

Inne tematy w dziale Polityka