Zaburzenia psychiczne dotykają zarówno młode, jak i starsze osoby. Są plagą na zdrowiu w XXI wieku. Często skupiamy się na zdrowiu fizycznym, zapominając o psychice, bardzo ważnej w codziennym życiu.
Zaburzenia psychiczne w codziennym życiu i objawy

Największy problem w leczeniu zaburzeń psychicznych jest prozaiczny: bagatelizowanie zdrowia. Często oszukujemy samych siebie, stwierdzając, że nic się z naszym organizmem złego nie dzieje, nie warto tracić czasu, a konsultacja z psychiatrą może zostać uznana za coś wstydliwego. Nic bardziej mylnego. Takie podejście może sprawić, że zaburzenia psychiczne się pogłębią. Im szybciej chory zareaguje, tym większa jest szansa na normalne życie.
Objawy zaburzeń psychicznych, które mogą prowadzić do choroby: urojenia, omamy, wizje, unikanie ludzi, chaotyczne myśli, nieadekwatne reakcje w codziennym życiu, np. wybuchy gniewu lub płaczu bez jakiejkolwiek przyczyny.
Rodzaje zaburzeń psychicznych
Wyróżniamy kilka typów zaburzeń osobowości. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzenia psychiczne dzielą się na:
- otępienie - często występują u osób starszych, oznacza utratę uwagi, koncentracji, poczucia czasu, pamięci; czasem pacjent nie jest w stanie samodzielnie żyć. Najczęstsze choroby to: Alzheimer, otępienie czołowo-skroniowe i otępienie z ciałami Levy'ego;
- zaburzenia psychiczne spowodowane spożywaniem środków psychoaktywnych: narkotyków, alkoholu, tytoniu, opiatów, przedawkowania leków - w tym nasennych; objawy: zatrucie, uzależnienie, zaniki pamięci
- schizofrenia i urojenia
- zaburzenia nastroju - depresja, epizod maniakalny, zaburzenia dwubiegunowe i załamanie psychiczne
- nerwica: spowodowana stresem lub dramatycznymi wydarzeniami z życia, powiązana z fobią, lękami, może występować w tym stanie amnezja, nerwica zdarza się po wypadkach - tzw. zespół stresu pourazowego
- zaburzenia fizjologiczne: brak apetytu, niedożywienie albo nadmiar jedzenia (anoreksja/bulimia), zaburzenia snu, brak popędu seksualnego
- zaburzenia osobowości: uzależnienia od hazardu, kleptomania, zaburzenia preferencji seksualnych i płci, upośledzenie umysłowe różnego stopnia, zaburzenia rozwoju psychicznego mowy i języka oraz zachowania i emocji

Należy pamiętać, że nie każdy problem z naszym organizmem oznacza zaburzenia psychiczne i nie zawsze oznacza chorobę. Granice między chorobą psychiczną a zaburzeniem ciągle się przesuwają.
Zaburzenia psychiczne - przyczyny
Zdarza się jednak, że zaburzenia są długotrwałe i powracają co kilka dni lub miesięcy. Wtedy musimy reagować natychmiast, ponieważ zmiany w organizmie oznaczają prawdopodobnie chorobę psychiczną. Na problemy z psychiką częściej narażone są osoby, które miały trudne dzieciństwo. Zwraca się uwagę np. na traumatyczne przeżycia pacjenta z okresu najmłodszych lat. Specjaliści wykazali, że niektóre choroby, jak np. schizofrenia, mogą wystąpić częściej w rodzinie, w której ktoś wcześniej chorował psychicznie. Wpływ na kondycję psychiczną dorosłych mają również relacje z rodzicami od dzieciństwa.
Genezą chorób psychicznych są zniekształcenia poznawcze i nieprawidłowe przetwarzanie informacji. Chory psychicznie nie potrafi radzić sobie ze sprzecznymi uczuciami, doświadczeniami oraz emocjami. Zdrowy człowiek posiada umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach tak, by nie powielać ich w przyszłości. Pacjent z chorobą psychiczną odczuwa beznadzieję i targają nim sprzeczne emocje.
Każde zaburzenia psychiczne są inne u chorych, różnie przebiegają i występują z odmiennych przyczyn. Problemy te dotykają również dzieci. Chodzi o m.in. zaburzenia zachowania, nadpobudliwość (ADHD), lęki, choroba szpitalna, zaburzenia rozwoju (choroba Aspergena, zespół Retta, autyzm), mutyzm (ograniczenie w mowie).
Zaburzenia psychiczne i choroba - leczenie
Źródło: poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, Dzień Dobry TVN
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze
Pokaż komentarze (35)