Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.
Od kilku dni statek z migrantami uratowanymi koło brzegów Libii stoi na morzu w oczekiwaniu na dyspozycje, do którego portu ma się kierować. Szef MSW w Rzymie Matteo Salvini oświadczył, że jednostka „nie zobaczy żadnego włoskiego portu”.
Deklaracja ta jest konsekwencją nowej polityki migracyjnej rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który zaprzestał przyjmowania we włoskich portach statków zagranicznych organizacji pozarządowych z migrantami. Strona włoska argumentuje, że nie będzie dłużej brać na siebie całego ciężaru fali migracyjnej i apeluje do krajów europejskich o udzielanie gościny rozbitkom i otwarcie portów.
Polecamy: Merkel za „sprawiedliwym rozmieszczaniem” migrantów. Maroko otrzyma większe wsparcie?
Kilka krajów Unii Europejskiej – wśród nich Francja, Niemcy, Hiszpania i Portugalia – odpowiedziały na ten apel i zgodziły się przyjąć grupy migrantów z jednego ze statków.
Odpowiedzialny za włoskie porty minister transportu i infrastruktury Danilo Toninelli napisał na Twitterze: statek Aquarius „jest obecnie na wodach Malty, a pływa pod banderą Gibraltaru. W tej sytuacji to niech Wielka Brytania weźmie na siebie odpowiedzialność za rozbitków”.
Z kolei szef MSW, wicepremier Salvini oświadczył: „Statek organizacji pozarządowych Aquarius z następnymi 141 migrantami na pokładzie: własność niemiecka, wynajęta przez francuską NGO, zagraniczna załoga, na wodach maltańskich, pod banderą Gibraltaru. Może płynąć, dokąd chce, nie do Włoch”.
„Stop przemytnikom istot ludzkich i wspólnikom” – dodał na Twitterze szef MSW, przypominając następnie hasło „zamknięte porty”.
W niedzielę organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediterranee, których przedstawiciele są na pokładzie Aquariusa, zwróciły się do krajów UE o znalezienie „możliwie jak najbliżej” miejsca, gdzie mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów.
Czytaj także:
Matteo Salvini, nowy szef włoskiego MSW: Nielegalni imigranci muszą pakować walizki
Włochy stanowcze w sprawie uchodźców. „To kwestia wiarygodności całego projektu unijnego”
źródło: PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka