Owczarek podhalański to rasa, którą można spotkać w rejonach górskich. Szybko się uczy i jak najbardziej nadaje się do zabaw w gronie rodzinnym.
Owczarek podhalański to rasa rodzimych psów. Nieprawdą jest, że owczarek podhalański będzie czuł się źle na terenach nizinnych, jednak potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
Owczarek podhalański - cechy charakteru
Nasze owczarki podhalańskie są dumnymi zwierzętami, które chętnie strzegą swojej własności i właściciela. To bardzo inteligentne psy, pierwotnie przeznaczonym na Podhalu do pilnowania owiec i bydła przed dzikimi drapieżnikami. Do dzisiaj możemy spotkać go na łąkach podhalańskich w roli stróża. Owczarki podhalańskie uczą się wielu nowych rzeczy, szybko się aklimatyzują i są pewne siebie. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) umieściła owczarki podhalańskie na liście rodzimych ras psów, obok ras takich jak owczarek nizinny, chart, ogar i gończy polski.
Wbrew pozorom, owczarki podhalańskie są spokojne. Będą strzec swojego pana, ale bacznie go obserwując, bez ciągłego szczekania. Ruszy do obcego dopiero wtedy, gdy uzna, że ktoś narusza domowy mir. Tego zostały nauczone na Podhalu. Pasterskie psy ruszyły na podbój Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdzie pilnowały pastwisk i domów. Owczarki podhalańskie zyskały za oceanem taką popularność, że utworzono nawet Amerykański Klub Owczarka Tatrzańskiego.
Podhalańskie owczarki uwielbiają długie spacery. Szybko dostosowują się do otoczenia, nie trzeba używać ciągle tych samych komend, by zrozumiały, co właściciel ma na myśli. Jest do tego stopnia oddany, że oddałby życie za dom rodzinny, w którym czuje ciepło bliskich. Owczarek podhalański jest idealny do zabaw z dziećmi. Młode owczarki trzeba szkolić i uczyć, że nie każda czworonoga towarzyszka nadaje się na towarzyszkę życia.
Szukasz kompana na długie spacery? Sprawdź jaki jest owczarek szwajcarski!
Owczarki podhalańskie znakomicie przystosowują się do każdych warunków. Są przyzwyczajone do ostrego, górskiego klimatu. Dzięki usposobieniu, owczarki podhalańskie wykazują odporność na wiele dolegliwości, jak np. zapalenie ucha, bóle żołądka i stawów.
Wygląd owczarka podhalańskiego
Owczarek podhalański to masywny pies, silnie zbudowany - z głęboką klatką piersiową, dużymi łapami i masywnym noskiem. Owczarek podhalański ma czarne oczy, zwisające, trójkątne uszy i długi ogon. Cechą charakterystyczną psa rasy owczarka podhalańskiego jest również umięśniona szyja. Na głowie zwierzę ma krótkie włosy, natomiast tułów okrywa gęsta sierść. Co ciekawe, owczarki podhalańskie to czyste psy, dbające o higienę. Ich sierść zawiera lanolinę, dzięki której szybko usuwa nawet większe zabrudzenia. W kłębie pies osiąga wysokość ok. 60-70 cm, natomiast suki 60-65 cm. Znak firmowy Podhala waży od 45 do 55 kilogramów.
Owczarek podhalański - dla kogo przeznaczony?
Owczarek podhalański, podobnie jak inne duże psy rasy tj. np. doberman, najlepiej czuje się w domach jednorodzinnych z ogrodem. Ma tam czego strzec, przestrzeń do długich spacerów, biegów i zabaw. Ze względu na charakter, dopasuje się również do życia w bloku. Właściciel owczarka podhalańskiego musi uzbroić się w cierpliwość wobec gapiów, którzy na spacerach lub w komunikacji miejskiej będą chcieli pogłaskać śnieżnego czworonoga. Piękny pies przykuwa uwagę miłośników zwierząt.
Osoba, która chce kupić owczarka podhalańskiego, powinna poświęcać mu swój czas. Ta rasa nie znosi bezczynności. W zamian za poświęcenie uwagi, spacery i rozmowy, owczarek podhalański będzie bezgranicznie kochał swojego pana lub panią. Nie nadaje się do przypięcia do budy, jak również tylko do samego bycia w domu. Owczarkom podhalańskim nie wystarczy podać miskę z pokarmem i napoić wodą. Zabiegane osoby codziennością muszą przemyśleć decyzję o wyborze owczarka podhalańskiego. On, tak jak człowiek, potrzebuje czułości i bliskości swoich przyjaciół.
Zobacz, jak owczarek podhalański bawi się z małym dzieckiem
Zobacz też inne rasy psów stróżujących:
Mastif tybetański. Imponujący pies z silnym charakterem
Alaskan malamute - psi sportowiec, łagodny wilk
Źródło: psy-pies.com, piesporadnik.pl, psy.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości