Andrzej Celiński ogłasza swój start na prezydenta Warszawy, fot. sld.org.pl
Andrzej Celiński ogłasza swój start na prezydenta Warszawy, fot. sld.org.pl

Andrzej Celiński stracił poparcie SLD w wyborach. Nazwał wulgarnie Jana Śpiewaka

Redakcja Redakcja SLD Obserwuj temat Obserwuj notkę 87

Zarząd warszawskiego SLD cofnął Andrzejowi Celińskiemu rekomendację do startu w wyborach prezydenckich w stolicy. Celiński ostatnio w wulgarny sposób zwrócił się na Facebooku do lidera stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i również kandydata na prezydenta stolicy Jana Śpiewaka.

Rozenek nowym kandydatem?

Nieoficjalnie mówi się, że kandydatem SLD będzie b. poseł i rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Rozenek był już kiedyś w Sojuszu, teraz znów jest członkiem SLD. Raz już, w 2014 roku, kandydował na włodarza stolicy (utworzył własny komitet wyborczy). Otrzymał wtedy 2,28 proc. głosów w pierwszej turze wyborów. Jego byłą żoną jest popularna celebrytka Małgorzata Rozenek.

image
Andrzej Rozenek, fot. sld.org.pl

Rozenek nie chciał jeszcze dziś potwierdzić, czy będzie ubiegał się o urząd prezydenta stolicy. W wieczornej rozmowie z Polsat News powiedział jedynie, że Sojusz, którego obecnie jest członkiem, nie może pogodzić się z takim językiem, jakiego w stosunku do Jana Śpiewaka użył Andrzej Celiński.

- Dzisiaj podjęte zostały pewne decyzje, które zostaną jutro oficjalnie ogłoszone. Niestety zostałem zobowiązany do tego, żeby nie komunikować przed tą konferencją niczego konkretnego - dodał Rozenek. - Jedno jest pewne, że SLD jest poważną partią i szybko reaguje na takie kryzysowe sytuacje - podkreślił.

Kłótnia na Facebooku

 "Janie Śpiewaku z ciebie po prostu ch... Do sądu proszę. Nie o słowo. O treść Twojego wpisu" - to fragment postu, który Celiński zamieścił na Facebooku.


Ten wpis to reakcja polityka lewicy na wcześniejszy post Śpiewaka w sieci, w którym sugerował on, że Celiński ma związki z gen. Marianem Robełkiem, zamieszanym - według szefa WMW - w tzw. aferę reprywatyzacyjną.

Po wulgarnym wpisie Śpiewak uznał, że kandydat SLD przekroczył granice dobrego smaku. "Kampania Celińskiego skończyła się zanim zaczęła" - ocenił.

Kłótnia Śpiewaka z Celińskim zaczęła się następująco: lider WMW i kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy skomentował swoją wygraną w sądzie z generałem Marianem Robełkiem.

Andrzej Celiński kandydatem SLD na prezydenta Warszawy

Śpiewak o spółce Megagaz

"Wygrałem w sądzie pierwszej instancji z generałem Marianem Robełkiem. Generał pozwał mnie za ujawnienie jego roli w przejmowaniu kamienic w centrum Warszawy! Sąd umorzył sprawę" - poinformował Śpiewak na Facebooku. Jak dodał, "generał był jednym z pionierów dzikiej reprywatyzacji". "On i jego wspólnicy przejęli kilkadziesiąt nieruchomości w Warszawie" - wskazał.

image
Jan Śpiewak, fot. Facebook.

Śpiewak napisał także, że "Robełek należy do elity postkomunistycznej nomenklatury, która przeszła z wojska do +biznesu+". "Generał Robełek miał ciekawą przeszłość biznesową. Jego nazwisko przewija się w spółkach związanych z PRL-owską nomenklaturą. Wśród nich jest spółka Megagaz, która miała budować trzecią nitkę rurociągu +Przyjaźń+. Wiceprezesem rady nadzorczej spółki był jeden z liderów koalicji SLD-UP Andrzej Celiński" - podał Śpiewak.

"Jak pisał Wprost w 2004 r.: "w spółce Megagaz aż się roi od byłych funkcjonariuszy SB, UOP-u i emerytowanych wysokich oficerów Wojska Polskiego". Prezes Megagazu, również oficer Ludowego Wojska Polskiego, wedle prokuratury popełnił samobójstwo, strzelając sobie sztucerem w głowę" - podkreślił Śpiewak, cytując fragment swojej książki "Ukradzione Miasto", w której powoływał się na doniesienia prasowe w tej sprawie.

Celiński nazywa Śpiewaka "ch..."

W środę kandydat SLD na prezydenta Warszawy odniósł się do tych zarzutów, także na Facebooku. "Do Śpiewaka, Jana. Nie znam Robełka. Znam Megagaz. Byłem tam w Radzie Nadzorczej. Znałem też Melchiora Wańkowicza. Chciał siedzieć za Gomułki. Więc go wyzwał. Dzisiaj sądy staną się chyba podobne. Więc wyzwij mnie proszę" - napisał Celiński w nawiązaniu do wpisu Śpiewaka.

"Janie Śpiewaku z ciebie po prostu C...J.  [bez kropek]. Do sądu proszę. Nie o słowo. O treść Twojego wpisu. Jesteś po stokroć mniejszy od swego Ojca. Żadnych oskarżeń wobec mnie nie było. A powinny być za kolejnych rządów PiS" - kontynuował Celiński.

"Ja byłem przecież w MEGAGAZIE, w radzie i żadnych za mojej obecności przekrętów nie zobaczyłem. Zresztą nitka gazowa to czas przyszły. Wtedy mnie tam już nie było. Co nie znaczy, że było coś nie tak. Mnie tam po prostu nie było. Miałem zaś spór z niejakim Markiem Królem, WPROST, którego w swojej głupocie pismo przywołujesz" - zaznaczył Celiński.

"Sekretarz KC. "RYCERZ". Opublikował to, co Ty bezmyślnie przywołujesz. Jeśli Twoja kampania na tym ma się oprzeć polegniesz. I zaprzepaścisz swój prawdziwy dorobek. Bo tam też cytujesz. Gazetę. Tyle, że trafnie" - zakończył swój wpis kandydat SLD na prezydenta stolicy.

Śpiewak skomentował także wpis Celińskiego na Facebooku. "Pijesz - nie pisz" - skwitował.

Rzeczniczka SLD komentuje

W dyskusję między kandydatami na prezydenta Warszawy włączyła się rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska. "Celiński nigdy nie przebierał w słowach. Ponieważ Ty w niewybredny i ekwilibrystyczny sposób próbujesz go umoczyć w dziką reprywatyzację, z którą nie miał i nie ma nic wspólnego, to się odgryzł w swoim stylu. Ponieważ nie jest członkiem SLD, moje rzecznikowanie go nie obejmuje" - napisała Żukowska, odpowiadając Śpiewakowi.

image
Anna Maria Żukowska, rzecznik SLD.

Gdy inny uczestnik dyskusji zauważył, że "SLD miesiąc temu ogłosiło go swoim oficjalnym kandydatem, więc tak abstrahując od meritum, myślę, że Pani rzecznikowanie jak najbardziej obejmuje Pana Celińskiego", Żukowska odparła: "Kiedy ruszy kampania".


Żukowska oświadczyła, że w piątek odbędzie się konferencja prasowa, na której władze stołecznego Sojuszu poinformują o swoich dalszych krokach dotyczących jesiennych wyborów prezydenta Warszawy.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj87 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (87)

Inne tematy w dziale Polityka