Grupa polskich strażaków przyjechała do Szwecji pomagać walczyć z pożarami w środkowej części kraju. O pomoc zwróciły się władze Szwecji w związku z pożarami lasów spowodowanymi przez falę upałów.
W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).
źródło: STORYFUL/x-news
Polscy strażacy są najliczniejszą grupą, która wspomaga Szwedów. - Mamy ze sobą wszystko, namioty, wyżywienie i najnowocześniejszy sprzęt - podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Polacy będą gasić pożar lasów i torfowisk. - Mamy w tym doświadczenie, gasząc takie pożary w Polsce - dodał
MSWiA opublikowało zdjęcia filmy, na których widać jak witano w Szwecji polskich strażaków.
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na swoim profilu na Twitterze zwrócił uwagę na wpis minister ds. społecznych Szwecji Anniki Strandhaell: „Jesteśmy tak szczęśliwi, że przychodzą i pomagają nam".
Na wpis Strandhaell zareagował też premier Mateusz Morawiecki: "Zawsze pomagamy naszym przyjaciołom" - napisał w jęz. angielskim.
Frątczak przyznał, że strażacy są zaskoczeni tak serdecznym przyjęciem w Szwecji. - Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. To szok dla kolegów, którzy brali już udział w misjach zagranicznych. To coś, co nas mobilizuje do działania. Wiemy, że szwedzkie media są zainteresowane pomocą polskich strażaków i podają trasę przejazdu, dlatego tak wiele osób wita nas po drodze. Strażacy chcą teraz jak najszybciej dojechać na miejsce, aby rozpocząć gaszenie pożaru - powiedział.
Polscy strażacy witani przez Szwedów stojących na moście, fot. Twitter
Ze wstępnych planów wynika, że grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Strażacy są przygotowani na dwutygodniową akcję; mają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją także swoją bazę operacyjną, która powstanie z namiotów, które zabrali ze sobą.
źródło: TVN24/x-news
Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.
Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.
W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję).
źródło: PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka