Posłowie PiS zapowiadają powstanie komisji ds. VAT. Poseł Marcin Horała pierwszy z prawej, fot. x-news
Posłowie PiS zapowiadają powstanie komisji ds. VAT. Poseł Marcin Horała pierwszy z prawej, fot. x-news

Powstanie komisja śledcza ds. VAT. Na jej czele ma stanąć poseł Marcin Horała z PiS

Redakcja Redakcja Komisja ds. VAT Obserwuj temat Obserwuj notkę 100

Sejm podjął uchwałę o powołaniu komisji śledczej ds. VAT. Będzie miała m.in. zbadać i ocenić prawidłowość działań poprzedniego rządu związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

Za powołaniem komisji śledczej, która będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku zagłosowało 390, przeciw było trzech posłów, a czterech wstrzymało się od głosu. Komisja będzie liczyć 9 członków. PiS rekomenduje na przewodniczącego komisji Marcina Horałę (PiS).

Marcin Horała zapowiedział, że komisja zacznie działać bezzwłocznie, a jej skład zostanie powołany prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu.

Według niego do roku 2007 "mieliśmy coraz lepszą ściągalność podatków, po tym czasie zaczęła się ona gwałtownie pogarszać, luka VAT-owska wzrosła trzykrotnie, a z drugiego miejsca w Europie spadliśmy na 22".

- Działo się to w latach 2007-2015. Od roku 2016 nastąpiła znacząca poprawa: z najgorszego kraju w Europie staliśmy się średnim, luka w VAT cały czas maleje. Komisja śledcza jest od badania okresu, w którym występowały nieprawidłowości w obszarze ściągania podatków, czyli gdy się ściągalność pogarszała lub pozostawała na bardzo złym poziomie; próby rozszerzenia tego okresu miały służyć rozmydleniu sprawy - ocenił.

Komisja śledcza ds. VAT. „Trzeba ustalić, dlaczego tak łatwo zwracano miliony złotych”

image

Sejm odrzucił wnioski opozycji, w których zaproponowano wydłużenie okresu, którym komisja miałaby się zajmować, także na czas rządów PiS. Odrzucono też poprawkę, która zwiększała liczbę członków komisji z 9 do 11.

W uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. VAT posłowie PiS napisali, że w latach 2007-2015 obserwować można było zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanej w podobnych jurysdykcjach podatkowych np. w Czechach czy też na Słowacji.

"Poszerzała się szara i czarna strefa podatkowa, czego jednoznacznym objawem było, iż pomimo wzrostu konsumpcji i wzrostu podstawowej stawki podatkowej wpływy z tytułu podatku od towarów i usług nie rosły równie szybko albo wręcz malały. Opóźnienia i zaniechania we wprowadzaniu rozwiązań zapobiegających wyłudzeniom w stosunku do innych państw Unii Europejskiej doprowadziły do zjawiska migrowania oszustów podatkowych do Polski z krajów, gdzie walka z wyłudzeniami była szybka i skuteczna" - wskazano.

image

Według autorów projektu państwo ściągało należności podatkowe od własnych obywateli, po to by następnie zdobyte w ten sposób środki wypłacać grupom przestępczym.

Zwrócono uwagę, że w 2007 r. luka dochodów z podatku VAT wynosiła ok. 8,8 proc. i od tego momentu zaczęła dynamicznie rosnąć dochodząc do ok. 26 proc. w roku 2015. Według szacunków Komisji Europejskiej luka w dochodach z tytuły podatku VAT w latach 2010 – 2015 wynosiła średniorocznie ok. 24 proc. będąc tym samym wyraźnie powyżej średniej unijnej.

Zgodnie z przytoczonymi w uzasadnieniu danymi, straty dla finansów publicznych wynikające z owej bezczynności szacowane są na 200-300 miliardów złotych. Środki te - oceniono - pozwoliłyby na rozwiązanie wielu palących problemów społecznych. "Powinny stanowić wspólną własność Polaków, a trafiały do kieszeni przestępców" - napisano.

"W toku prac komisja powinna wskazać osoby odpowiedzialne, określić stopień winy – od niekompetencji i zaniedbania po działanie umyślne oraz sformułować wnioski w zakresie konsekwencji politycznych i karnych, kierując wnioski do odpowiednich organów" - postulują pomysłodawcy powołania komisji.

Ziobro popiera pomysł powołania komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

Horała pytany, jak będą wyglądały prace komisji, powiedział, że "oczywiście musi ona współpracować ze wszystkimi instytucjami państwa do tego uprawnionymi, także ze służbami, które np. prowadzą postępowania ws. wyłudzeń, mafii VAT-owskich, gangów - czyli będą to także organy ścigania i prokuratura". - Komisja będzie również badała działanie tych instytucji w tym okresie, kiedy dochodziło do nieprawidłowości - nie pojedyncze przypadki oszustw i wyłudzeń, choć te oczywiście też są istotne - powiedział poseł PiS.

Ale - jak zastrzegł - "najistotniejsza jest odpowiedzialność polityczna, ale i karna osób, które wytwarzały cieplarniane warunki do prowadzenia tego typu działalności". Mówił, że przez takie osoby Polska "była zielona wyspą, zachęcającą grupy przestępcze z innych krajów, gdzie działalność była coraz trudniejsza, do przenoszenia się do naszego kraju".

Dopytywany, czy są wytypowane osoby, które będą musiały stawić się przed komisją, Horała zaznaczył, że o tym zdecyduje cała komisja, gdy powstanie. - Ale jest parę oczywistych tropów: kierownictwo służb odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych, a przede wszystkim kierownictwo służb skarbowych i resortu finansów - to osoby odpowiedzialne za stan finansów publicznych - powiedział.

Zbigniew Kuźmiuk: Morawiecki o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT

Jak zaznaczył, nie można tego katalogu zamykać, bo w trakcie prac komisji "mogą się wyświetlić inne osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu decyzji, aby rozwiązań służących ściganiu oszustw nie wprowadzać w życie".

Na pytanie, czy przed komisję mógłby zostać wezwany na przykład były premier Donald Tusk, Horała zaznaczył, że "tego nie można wykluczyć, ale i nie można potwierdzić" i że to się okaże w toku prac komisji.

- Gdyby na przykład, hipotetycznie, b. minister finansów powiedział przed komisją, że on proponował takie rozwiązanie, które sprawdziły się na świecie, a premier zdecydował, by nie wprowadzać ich w życie, to po takim zeznaniu oczywistym kolejnym gościem do wezwania przed komisję byłby właśnie (były) premier - podkreślił Horała.

Paweł Dobrowolski: Pytania do komisji śledczej ws. VAT

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj100 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (100)

Inne tematy w dziale Polityka