Liberalno-Społeczni, w skrócie "LiS" - to koło poselskie, założone przez Ryszarda Petru, Joannę Schimdt i Joannę Scheuring-Wielgus. Byli liderzy Nowoczesnej założą partię polityczną po wyborach samorządowych i zapowiadają pakiet ustaw w Sejmie.
- Każdy poseł niezrzeszony ma tylko 6 minut na całe posiedzenie Sejmu do wypowiadania się. Mieliśmy okazję na ostatnim posiedzeniu pierwszy raz przetestować, jak to wygląda, dlatego teraz stwierdziliśmy, że chcemy częściej zabierać głos w ważnych sprawach - tłumaczyła Scheuring-Wielgus ideę powołania nowego klubu poselskiego.
Kim jest „wkurzony” Ryszard Petru?
- Nie ukrywamy, że jest to zalążek przyszłej partii politycznej, która będzie powołane tuż po wyborach samorządowych - oświadczył na konferencji prasowej Ryszard Petru. - Podjęliśmy decyzję o powołaniu koła poselskiego Liberalno-Społeczni i będziemy chcieli zająć się w najbliższym czasie trzema tematami: pierwszy to temat gospodarczy. Proponujemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychód nie przekracza 80 tys. zł rocznie płaciły 500 zł składki ZUS i 8 proc. podatek dochodowy.Trzeba ulżyć najmniejszym polskim przedsiębiorcom. To konkretna propozycja - podkreślił lider Liberalno-Społecznych.
Drugim tematem, którym zajmie się koło Petru, będzie rozdział Kościoła od państwa. Nowe ugrupowanie włączy się do inicjatywy Barbary Nowackiej. Działaczka lewicowa przygotowuje projekt ustawy z opodatkowaniem duchownych włącznie. Kolejnym obszarem działalności Liberalno-Społecznych będą osoby niepełnosprawne.
Scheuring-Wielgus odchodzi z Nowoczesnej. Miała zakaz wypowiedzi ws. niepełnosprawnych
- Jesteśmy zwolennikami polityki odpowiedzialnie społecznie, dlatego 2 lipca sprawdzimy, jak w rzeczywistości działa ustawa PiS, która miała poprawić dostępność osób z niepełnosprawnościami do rehabilitantów, lekarzy - mówiła Scheuring-Wielgus. 1 lipca wejdzie w życie ustawa, przygotowana przez rząd podczas protestu "RON - Rodziców Osób Niepełnosprawnych". Chodzi m.in. o lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz leków dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W ustawie PiS mowa jest również o wizytach u lekarzy i farmaceutów bez kolejki.
Petru założył nowe stowarzyszenie. Lubnauer i Neumann się do niego nie zapiszą
Kłopoty dla Ryszarda Petru nastąpiły po sensacyjnym głosowaniu na przewodniczącego w listopadzie ub. r. Wówczas zdecydowanie zwyciężyła Katarzyna Lubnauer, która przejęła stery w partii razem z Kamilą Gasiuk-Pihowicz. Petru wytrzymał jeszcze kilka miesięcy i w końcu w maju 2018 r. opuścił Nowoczesną. W międzyczasie przedstawił własny "plan Petru", dołączyć do polityka mieli inni posłowie Nowoczesnej. Ostatecznie do koła przystąpiły posłanki, które nie zgadzały się z zarządzaniem partią przez Lubnauer: Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt.
Katarzyna Lubnauer na czele Nowoczesnej. Porażka Ryszarda Petru
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka