Obecnie nikt nie stawia już pytań o to, czy potrzebny jest polski węgiel i polskie kopalnie. Akcent przesunięty został na to, jaka jest wizja działania sektora węglowego i perspektywy przed polskim węglem i górnictwem, aby było stabilne, sprawne, bezpieczne i efektywne - uważa wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Podczas niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceszef resortu energii zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przyjmie program dla sektora węgla brunatnego. Podobny strategiczny dokument dla węgla kamiennego został przyjęty na początku 2018 roku.
Zobacz też: Scenariusze dla polskiego węgla
Niższa cena energii dzięki górnictwu
Minister Tobiszowski zapewnił, że wspierając polskie górnictwo, wspieramy konkurencyjność gospodarki narodowej, bowiem energetyka może kupować tańszy krajowy węgiel, co przekłada się na realne oszczędności i niższą cenę energii.
- Patrząc na ceny węgla widać, że to jest czysty biznes. Polska energetyka zyskuje realne pieniądze dzięki temu, że kupuje tańszy krajowy węgiel; to po prostu nam się biznesowo opłaca – zaznaczył wiceminister, oceniając, że właśnie dzięki polskiemu węglowi prąd w gniazdku może być tańszy, bo niższe są koszty ponoszone przez energetykę. Jak mówił, węgiel nie jest dziś powodem wzrostu cen energii.
Wiceminister podkreślił, że zgodnie z programem rządowym wolumen węgla dla polskiej energetyki pozostanie w tej perspektywie wieloletniej na podobnym poziomie, jak obecnie – ok. 65 mln ton. Ale temu zadaniu muszą sprostać menedżerowie spółek węglowych Polskiej Grupy Górniczej, kopalni Bogdanka, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółek Węglokoks Kraj i Tauron Wydobycie. Łatwiej im będzie projektować zadania, mając wskazane długoterminowe zapotrzebowania na węgiel.
Jak mówił, sektor węgla kamiennego chce być traktowany jako branża biznesowa. Potwierdzeniem takiej roli może być skala płaconych podatków. Pojawiają się też rezerwy finansowe, budujące zabezpieczenia na chude lata dekoniunktury na węgiel.
Ważna rola węgla brunatnego
Ważną rolę w obecnym i przyszłym miksie energetycznym będzie pełnił węgiel brunatny. - Wkrótce rząd przyjmie wieloletni program sektora brunatnego – podkreślił wiceminister Tobiszowski. - Generalnie, przywróci on ten sektor życia, bo wcześniej nie widziano dla niego perspektyw. Poinformował, że być może już na tegoroczną Barbórkę albo na początku 2019 roku będzie realna perspektywa sięgania po złoża Złoczew. Trwają też dyskusje o odkrywce Ościsłowo.
Tobiszowski podkreślał też rolę wdrażania innowacji w górnictwie oraz odpowiedniego zarządzania, dającego możliwość zabezpieczenia spółek węglowych także na wypadek przyszłej dekoniunktury. Jako przykład podał Jastrzębską Spółkę Węglową i jej 1,5-miliardowy fundusz stabilizacyjny. Wiceminister przywołał także aktywność polskich firm górniczych za granicą, m.in. w Indiach.
Zobacz też: Tania energia z węgla brunatnego
źródło: PAP
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka