Nieoczekiwany spadek wagi bez diety i ćwiczeń zwykle nas cieszy, bo wreszcie udało się schudnąć. Okazuje się jednak, że taka utrata kilogramów może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.
Nagłe chudnięcie jest często zwiastunem nowotworu. Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder wskazuje, że niepokój powinien wzbudzić spadek wagi o 10 proc. i więcej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w sytuacji, gdy nie da się tego schudnięcia wytłumaczyć zmianą diety czy większym wysiłkiem fizycznym.
Przeczytaj: Tłuszczyk, który grozi rakiem
Naukowcy z University of Oxford i University of Exeter postanowili sprawdzić, na ile utrata wagi była powiązana z nowotoworem i - jeśli tak - to gdzie umiejscowionym. Uwagę badaczy zwróciły bowiem dotychczasowe obserwacje wskazujące na to, że w przypadku niektórych chorób onkologicznych utrata wagi następuje na bardzo wczesnych etapach, jeszcze przed diagnozą. Przy czym niektóre nowotwory daje się "wyłapać" późno - tak jest na przykład z rakiem trzustki. Często pierwszym objawem tej groźnej choroby jest chudnięcie. Bywa lekceważone i pacjenci uzyskują diagnozę na takim etapie, że trudno im skutecznie pomóc.
Wciąż wielu lekarzy pierwszego kontaktu nie rozpoznaje utraty wagi jako potencjalnego symptomu choroby nowotworowej i zwleka z dalszą diagnostyką do momentu, kiedy pojawia się inne objawy. Warto wiedzieć, że w Polsce do onkologa można się udać bez skierowania, a ten z pewnością nie potraktuje pobłażliwie nagłego spadku wagi.
Przeczytaj: W Polsce najwyższy wzrost zachorowań na raka jelita grubego
Eksperyment objął swym zasięgiem 25 prac badawczych oraz informacje na temat ponad 11,5 miliona pacjentów. Analizowane przez brytyjski zespół prace badawcze ujawniły powiązanie spadku masy ciała z 10 nowotworami różnego typu:
- jelita grubego
- trzustki
- przełyku i żołądka
- jajnika
- płuc
- układu moczowego
- prostaty
- wątroby, woreczka i dróg żółciowych
- chłoniakami nieziarniczym
- szpiczakiem.
Nagła utrata wagi nie oznacza od razu, że dana osoba już cierpi na raka. Nieoczekiwany spadek masy ciała zwiększa jednak ryzyko zachorowania, np. o 60 proc. w przypadku raka jajnika. Nagła utrata paru kilogramów szczególnie powinna zaniepokoić osoby po 60. roku życia, przy czym bardziej narażeni są mężczyźni, u których ryzyko zachorowania na nowotwór jest dwa razy większe.
Komentując wyniki badań swojego zespołu dr Brian Nicholson z University of Oxford stwierdził, że w przypadku nagłej utraty masy ciała, ważne jest skoordynowane działanie różnych specjalistów, które może wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Może to przyspieszyć postawienie właściwej diagnozy. Bo nawet jeśli jest to nowotwór, to odpowiednio wczesne jego wykrycie może uratować pacjenta.
Inne: Chorzy na raka umierają, bo ich leczenie jest nieopłacalne
Warto też pamiętać, że utrzymujący się stan podgorączkowy, zlewne poty w nocy to także objawy, które powinny skłonić nas do pilnej wizyty u onkologa.
źródło: PAP zdrowie
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości