Premier Mateusz Morawiecki złożył protestującym w Sejmie rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych propozycję, zakładającą przygotowanie do połowy maja stosowanego projektu poprawiającego ich sytuację. Rządowa oferta nie spotkała się jednak z akceptacją.
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, aby - idąc śladem prezydenta Andrzeja Dudy - spotkać się z protestującymi w Sejmie z osobami niepełnosprawnymi oraz ich rodzicami i opiekunami. Podczas briefingu, szef rządu zapowiedział, że zaproponuje w najbliższym czasie wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej.
– Ludzie maja równe szanse, możliwości. Te obietnice, które realizujemy od 2 lat, chcemy kontynuować i dzisiaj poczynimy następny krok. Dzisiaj chcemy zaproponować, żeby ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci – mówił premier, wskazując że.solidarne i sprawiedliwe państwo, takie, które jest wspólnotą, musi też polegać na tym, że najsilniejsi wspierają najsłabszych. Jak wskazał, to właśnie osoby niepełnoprawne są tymi, których należy otoczyć szczególną troską.
– Dlatego zaproponujemy w najbliższym czasie specjalną daninę solidarnościową. Taką, żeby najbardziej zamożni ludzie, najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących. W ten sposób utworzymy też specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych – poinformował Morawiecki. Dodał, że nowa danina miałaby zacząć obowiązywać od nowego roku.
Na ofertę tę nie przystali jednak uczestnicy protestu, którzy domagają się jak najszybszego zwołania posiedzenia Sejmu i przegłosowania projektu zawierającego ich postulaty.
Rafalska przygotuje ustawę dot. renty socjalnej
W przyszłym tygodniu minister Elżbieta Rafalska pracuje już nad wersją ustawy, przedstawia do Sejmu, za dwa tygodnie mniej więcej jest posiedzenie Sejmu" - powiedział Morawiecki odnosząc się do postulatu protestujących. Podkreślił, że "ustawa to jest bardzo poważna rzecz".
Według premiera "to nie jest tak", że rząd będzie czekał z wyrównaniem różnicy między rentą socjalna i najniższą renta ZUS do czasu wprowadzenie tzw. "daniny solidarnościowej". - Ta danina będzie wprowadzona od początku przyszłego roku - poinformował premier. Wyjaśnił, że nie można wprowadzać zmian podatkowych na niekorzyść podatnika w trakcie roku. - Ale od tego nie uzależniamy tego wsparcia w wyrównywaniu renty socjalnej do tej minimalnej renty, o którą też państwo postulujecie. Jak najbardziej rozumiemy, że to musi być robione jak najszybciej - zapewnił Morawiecki protestujących.
źródło: PAP
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka