W Lwówku Śląskim karabin i wieszaki na krzyżu. fot. Facebook/Opieka medyczna, a nie watykańska
W Lwówku Śląskim karabin i wieszaki na krzyżu. fot. Facebook/Opieka medyczna, a nie watykańska

Kontrowersyjne Groby Pańskie. W Lwówku Śląskim karabin, maczeta i wieszak na krzyżu

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim, w ramach dekoracji Grobu Pańskiego, pojawiły się wieszaki i karabiny. W Będzinie worki na śmieci.

W Lwówku Śląskim karabin i wieszaki na krzyżu

Wierni z parafii w Lwówku Śląskim byli zaskoczeni, kiedy zobaczyli dekorację Grobu Pańskiego, który został tradycyjnie wzniesiony w kościele w Wielki Piątek.

Na pokaźnym krzyżu, księża zdecydowali się bowiem powiesić m.in. wieszaki i karabiny, a wątpliwości związane z przekazem tej "dekoracji" rozwiał ksiądz podczas święcenia pokarmów.

Jak opisuje na Facebooku jedna z parafianek z Lwówka Śląskiego, duchowny skrytykował odbywające się niedawno czarne protesty, porównał kobiety do terrorystów, a następnie święcił pokarmy przyniesione przez wiernych. „Gazeta Lubuska” podaje, że po reakcji mediów oraz parafian, instalacja z karabinami i wieszakami została rozmontowana.

W Sieradzu wspomnienie Tomka Mackiewicza

Figura Jezusa w grobie, a obok kamień z cytatem z Tomasza Mackiewicza, himalaisty, który zginął, zdobywając Nanga Parbat.  Taki Grób Pański zbuowali wierni z Sieradza. "Człowiek często opiera swą wartość na materii, która jest tylko tymczasowa. Zresztą tak samo, jak i człowiek" - napisali twórcy.

W Będzinie Grób Pański ozdobiono workami na śmieci


W kościele parafii Świętej Trójcy w Będzinie Grób Pański udekorowany został workami na śmieci. Pod grobem znajduje się napis "Nie wyrzucaj Boga na śmietnik". Autorami są Jarosław Ciszka i Damian Wałask.

image

Grób Pański z workami na śmieci Parafia Świętej Trójcy w Będzinie / Piotr Wyparło

U krakowskich Pijarów remont


Groby Pańskie u krakowskich Pijarów znane są w całej Polsce. Projekt grobu co roku wybierano w konkursie.W kościele Pijarów trwa remont. W krypcie, w której zwyczajowo prezentowano Grób Pański, nie będzie dekoracji. Pojawiła się za to w nawie kościoła. Jej zdjęcia opublikowała "Gazeta Krakowska". To przykryte całunem ciało Jezusa, ułożone na świeżej ziemi, wokół umieszczono białe świece, a na górze kompozycji drzewo symbolizujące rajskie Drzewo Życia. Nie zabrakło wątków patriotycznych:
Wydobyta światłem monstrancja oraz podświetlone gałązki drzewa - przenoszą na ściany nawy cienie, które są symbolem bolesnej historii Polskiego narodu. Odzyskawszy po 123 latach niewoli Niepodległość Polska powraca na mapę Europy niczym człowiek przywrócony do życia. Światło w barwach narodowych podkreśla triumf życia nad śmiercią i przypomina o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości - czytamy w opisie. Autorem dekoracji Grobu Pańskiego krakowskich Pijarów jest Norbert Tomczak.

W ubiegłym roku instalacja u krakowskich pijarów odbiła się szerokim echem. Przypominała wiernym o tragedii uchodźców, których tysiące straciło życie w czasie przepraw przez morze.


KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo