Siedziba niemieckiej telewizji ZDF.
Siedziba niemieckiej telewizji ZDF.

Niemiecka telewizja ZDF nie zamierza przepraszać za "polskie obozy"

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

Niemiecka telewizja publiczna odwołała się od wyroku sądu, który nakazał przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie określenia "polskie obozy zagłady".

Sąd Apelacyjny w Krakowie w listopadzie 2016 roku nakazał przeprosić polskiego obywatela za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Stosowne oświadczenie miało znaleźć się w eksponowanym miejscu na stronie głównej portalu ZDF. Niemiecka stacja walczyła jeszcze w Wyższym Sądzie Krajowym w Koblencji o zmianę wyroku.

Niemiecka telewizja ma przeprosić za "polskie obozy śmierci"

Prawnicy ZDF argumentowali, że wyrok w polskim sądzie jest niewiarygodny po tym, jak w 2015 roku objęła władzę partia, która "funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków". Sugerowali, iż wyrok krakowskiego sądu jest podyktowany walką rządu PiS o prawdę historyczną.

Niemiecki sąd przyznał jednak rację Tenderze. ZDF przeprosiła byłego więźnia Auschwitz na stronie internetowej, ale powód nie był usatysfakcjonowany okrojonym stylem oświadczenia. Medium złożyło odwołanie od styczniowego wyroku sądu w Koblencji. - ZDF wniósł do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Karlsruhe odwołanie od orzeczenia Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji - powiedział "Naszemu Dziennikowi" mecenas Lech Obara.

Niemiecka telewizja przeprosi więźnia Auschwitz za "polskie obozy"

- Postanowienie to miało otworzyć drogę do wykonywania polskich wyroków w tego rodzaju sprawach w całej Europie, gdzie takie określenia występują. Pan Karol Tendera oraz Stowarzyszenie Patria Nostra mieli nadzieję, że w tak delikatnej sprawie stacja ZDF nie podejmie dalszej walki. Okazało się inaczej - zakomunikowała stowarzyszenie Patria Nostra, która reprezentuje Karola Tenderę.

image

Na zdj. Karol Tendera, fot. poloniainstitute.net

Od blisko dwóch miesięcy funkcjonuje znowelizowana ustawa o IPN, budząca kontrowersje. Ma penalizować przypisywanie zbrodni niemieckich Polakom. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. TK jeszcze nie rozstrzygnął zgodności nowych przepisów z konstytucją. Według Zbigniewa Ziobry, karanie więzieniem lub grzywną cudzoziemców, którzy nie podlegają polskiemu prawodawstwu, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego ustawa o IPN może być nieskuteczna w przypadku ewentualnych kolejnych pozwów przeciwko ZDF.

Wątpliwości ws. ustawy o IPN. Jeden z przepisów uznany za niekonstytucyjny


Źródło: Nasz Dziennik

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Polityka