Muzeum Historii Żydów Polskich Polin opublikowało kontrowersyjny film promujący wystawę o marcu'68. W ramach kampanii "Inna historia, taki sam hejt" powstał spot "Złe słowa", w którym uczestnicy wydarzeń marcowych z 1968 roku czytają współczesne komentarze internautów na temat Żydów.
W filmie występują Seweryn Blumsztajn, Daniel Passent, Agnieszka Arnold, Józef Lebenbaum, Krzysztof Topolski i prof. Łukasz Turski. Na początku materiału przypomniano o wydarzeniach z Marca 1968 roku, gdy w wyniku antysemickiej kampanii rozpętanej przez komunistyczne władze wyrzucono z Polski około 13 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia.
Następnie uczestnicy wydarzeń marcowych czytają i komentują w filmie współczesne komentarze internautów o wydźwięku antysemickim. Cytowane są wpisy z Facebooka, YouTube'a, Twittera oraz portali wPolityce.pl i wRealu24.pl. Komentarze te w sposób wulgarny skierowane są ogólnie do osób pochodzenia żydowskiego, które dzisiaj mieszkają w Polsce. Spot rozpoczyna hasło "Nienawiść zaczyna się od słów".
Spot wywołał poruszenie wśród prawicowych dziennikarzy i polityków.
Kampania "Inna historia, taki sam hejt" promuje program edukacyjno-kulturalny "Obcy w domu. Wokół Marca '68" w Muzeum POLIN. Kolejnym punktem kampanii jest spot "Kronika filmowa", w którym antysemicki hejt pokazano w formie sondażu ulicznego z 1968 roku. Aktorzy odczytują w nim prawdziwe komentarze pochodzące z polskich stron internetowych.
Kampania zachęca także do odwiedzenia wystawy czasowej Muzeum Polin "Obcy w domu. Wokół Marca '68". Dzięki niej - jak podało Muzeum w komunikacie - odwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy symbole współczesnego hejtu i ich historyczne ofiary. Patronat Honorowy nad wystawą objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
źródło: tvn24.pl, tvp.info
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka