Zadłużeni w kredytach frankowych nie są zadowoleni z propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Ponad połowa frankowiczów nie jest zainteresowana przewalutowaniem zadłużeń.
Ponad połowa frankowiczów nie jest zadowolona z hipoteki w szwajcarskiej walucie, a blisko jedna trzecia nawet „bardzo” - wynika z sondażu przeprowadzonego między lipcem a październikiem 2017 r., ktorego wyniki opisuje "Puls Biznesu". Okazuje się, że . Niemal 50 proc. pytanych rozważa lub rozważało przewalutowanie kredytu.
Zadłużeni liczą na interwencję rządu, dzięki której kurs przewalutowania byłby niski. 1/3 ankietowanych oczekuje ceny franka z dnia zaciągnięcia kredytu, natomiast co piąty chciałby dostać niski kurs, co czwarty – niższą ratę. 12 proc. frankowiczów odpowiedziało, że teraz nic ich nie przekona do zmiany waluty kredytu. 68 proc. biorących udział w sondażu wyraziło żądanie niezbędnej interwencji rządu i czynników zewnętrznych – to skłoniłoby grupę zadłużonych do przewalutowania kredytów, ale na korzystnych warunkach.
Od kilku miesięcy wszystkie banki, które udzielały kredytów we frankach, pytają klientów, na jakich zasadach byliby skłonni przejść na hipotekę złotową. W Sejmie posłowie pochylają się nad projektem prezydenta. Andrzej Duda proponuje stopniowe przewalutowanie hipotek w obcych walutach w ramach dobrowolnych negocjacji klientów z bankami. W wyniku porozumienia, każdy klient otrzyma indywidualne warunki zmiany kursu kredytu z franków na złotówki. Frankowicze nie są w pełni usatysfakcjonowani tym rozwiązaniem i oczekują spełnienia wyborczych obietnic przez PiS.
Kaczyński o frankowiczach
W kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński podkreślał, że obecny stan jest "nowoczesnym niewolnictwem” i jeśli jego partia wygra wybory, to pomoże osobom "złapanym we frankach". - To będzie poważna operacja, która musi brać pod uwagę kondycje banków, ale całkowicie możliwa do wykonania – mówił prezes PiS rok po objęciu władzy. Kaczyński w jednym z wystąpień sugerował, by frankowicze wzięli sprawy w swoje ręce, a nie liczyli na pomoc państwa. Najskuteczniejszą metodą byłyby pozwy sądowe - przekonywał. Przeczytaj o tym więcej: Kaczyński: Nie ma nic gorszego, niż przekonanie, że wszystko idzie świetnie
Szydło o frankowiczach
Jesienią 2015 roku kandydatka na premiera, Beata Szydło, krytykowała bierność rządu Ewy Kopacz ws. pomocy frankowiczom. - Propozycje przygotowane przez rząd są złe. Pomagają bankom. Tymczasem poszkodowanymi są ci, którzy brali kredyty. Temat wróci i powinien być rozwiązany – zapowiadała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przeczytaj o tym: Szydło: Jesteśmy nastawieni na gospodarkę.
Duda o frankowiczach
Pomoc dla zadłużonych we frankach szwajcarskich obiecywał też w kampanii wyborczej Andrzej Duda. Jako prezydent, złożył w Sejmie projekt ustawy, który jednak trafił do sejmowej "zamrażarki".
W Sejmie pojawiły się w sumie trzy projekty ustaw o pomocy dla frankowiczów: prezydencki, Kukiz'15 i PO. Prac nad nimi nie podjęto. Na początku marca 2018 r. sejmowa podkomisja ds. pomocy dla frankowiczów wznowiła prace i zajmuje się poprawionym projektem prezydenckim. Przeczytaj o tym: Wznowiono prace nad ustawą o pomocy dla frankowiczów. Posłowie zajmą się projektem Dudy.
Kurs franka
W styczniu 2015 r. centralny bank Szwajcarii uwolnił kurs franka, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości tej waluty. Dla wielu osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe i hipoteczne w tej walucie, był to finansowy cios. Kredyty zaciągnięte w złotówkach przy podpisywaniu umów przeliczano na franki szwajcarskie po kursie ok. 2 zł, gdy nagle kurs franka wzrósł do 5 zł. Przeczytaj o uwolnieniu franka i nagłym wzroście waluty: Bank Szwajcarii uwolnił kurs franka. Kredytobiorcy są przerażeni.
źródło: Puls Biznesu
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka