Premier brytyjskiego rządu zapowiedziała wydalenie rosyjskich dyplomatów. Na tym jednak nie koniec. Po próbie zabójstwa podwójnego agenta GRU i MI6, Theresa May jest zdecydowana na szukanie innych dostawców gazu.
- Rozglądamy się za innymi dostawcami gazu i przyglądamy się innymi krajom niż Rosja - przyznała brytyjska szefowa rządu deputowanym. Wielka Brytania otrzymała w tym roku od Rosji dostawy gazu skroplonego. 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską pochodzi z Moskwy.
- Będziemy nadal rozmawiać z Unią Europejską nie tylko na temat naszego bezpieczeństwa energetycznego, ale też na temat szerzej pojmowanego bezpieczeństwa - stwierdziła Theresa May. Między Unią Europejską a Rosją trwa konflikt o interesy gazowe. Zachód oskarża Gazprom o szantaż energetyczny i traktowanie gazociągu jako broni politycznej. Z kolei Kreml krytykuje Brukselę za blokowanie projektów rosyjskich, bowiem według Rosjan nie wchodzi w grę interes ekonomiczny, a polityczny.
Spółka Nord Stream 2: Gazociąg powstanie zgodnie z planem pod koniec 2019 r.
Gazprom ma powody do zadowolenia, ponieważ eksport gazu do Europy osiągnął w 2017 roku osiągnął rekordowe 35 proc. Wiceprezes konsorcjum, Aleksandr Miedwiediew, wyraził przekonanie, że rosyjskiemu potentatowi uda się przekroczyć granicę 40 proc. w eksporcie. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na gaz w Europie wzrasta. Wydobycie surowca w Holandii i Wielkiej Brytanii spada, natomiast tempo wzrostu wydobycia w Norwegii może spadać po 2025 roku. Miedwiediew ostrzega Europę, że jeśli państwa nie zaczną kupować więcej gazu od Gazpromu, a zamiast Rosji będą stawiać na dostawy ze Stanów Zjednoczonych, to pojawią się niedobory surowca.
Zapowiedź poszukiwań innych dostawców gazu do Wielkiej Brytanii są elementem sankcji, jakie Theresa May nałożyła na Moskwę po próbie zabójstwa podwójnego agenta Siergieja Skripala. Rosjanin pracował wywiadowczo dla GRU, jednocześnie prowadził grę, przekazując informację brytyjskiej MI6. May nie ma wątpliwości, że za próbą zamachu stoi Kreml. Do otrucia Skripala i jego córki Julii doszło 4 marca w Salisbury.
Próba otrucia byłego szpiega Skripala. Theresa May wprowadza sankcje wobec Rosji
- Próba zabójstwa Siergieja Skripala przy użyciu broni chemicznej jest "afrontem wobec Wielkiej Brytanii", ale też sprzeniewierzeniem się zakazowi stosowania broni chemicznej i "systemowi opartemu na wspólnych zasadach - powiedziała stanowczo premier brytyjskiego rządu. W ramach sankcji, 23 dyplomatów rosyjskich ma zostać wydalonych z Wielkiej Brytanii.
Między Unią Europejską a Rosją trwa "wojna gazowa" o Nord Stream 2. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polska - dążą do zablokowania inwestycji, która grozi uzależnieniem energetycznym i politycznym od Gazpromu. Dlatego polski rząd chce zawierać umowy z amerykańskimi dostawcami gazu. Podstawowym celem jest dywersyfikacja dostaw. Na początku czerwca 2017 r. do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.
Polska chce być hubem energetycznym dla Europy
- Polski system przesyłowy będzie przestawiany na kierunek Północ-Południe. Termin realizacji strategii dywersyfikacji to 2022 rok – oświadczył Piotr Naimski, pełnomocnik gabinetu Mateusza Morawieckiego do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Największym problemem wokół ewentualnego zablokowania Nord Stream II jest postawa Niemiec - firmy z tego kraju podpisały kontrakty z Gazpromem. W dodatku Rosjanie mają zgodę na budowę gazociągu na wodach terytorialnych w Niemczech.
Polska i USA razem przeciwne Nord Stream 2
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka