Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Fot. PAP
Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Fot. PAP

Prokuratura prześwietla komunistów i Partię Razem. Zandberga czeka delegalizacja?

Redakcja Redakcja Partia Razem Obserwuj temat Obserwuj notkę 124

Prokuratura Krajowa na wniosek prawicowych działaczy z "Kolibra" i "Młodej Polski" sprawdzi partię Adriana Zandberga. Jeśli śledczy dostrzegą propagowanie komunizmu, Partię Razem może czekać delegalizacja. 

Oprócz ugrupowania Zandberga, prokuratorzy śledzą poczynania Komunistycznej Partii Polski. Działacze Partii Razem są spokojni o wynik kontroli ze strony organów ścigania.

- Nie obawiam się delegalizacji. Sprawdzanie, czy nie odwołujemy się do ideologii totalitarnych, jest absurdalne i wygląda na polityczną gierkę, która ma na celu odsunięcie uwagi od spraw, które podnosimy: niskich zarobków kobiet w Polsce, zbyt długiej pracy Polek i Polaków, a także, a może przede wszystkim, od krytyki rządu PiS - komentuje Marcelina Zawisza. Jej zdaniem, Zbigniew Ziobro mści się na lewicowych działaczach za krytyczne recenzowanie poczynań rządu.

Polecamy: Zandberg z Razem: PiS zastępuje elity III RP własnymi

- Partia Razem odwołuje się do wartości demokratycznych. Widać to po naszej strukturze, ale i działaniach. Nie mamy nic wspólnego z odwoływaniem się do systemów totalitarnych - wręcz przeciwnie: walczymy o to, aby w Polsce były przestrzegane zasady demokracji i prawa człowieka - dodała Zawisza.

Wniosek o delegalizację Partii Razem złożyli do prokuratury przedstawiciele Stowarzyszenia "Koliber" oraz "Młodej Polski". Jednym z pomysłodawców prześwietlenia organizacji Zandberga był Jakub Drożdż, który obecnie pracuje jako asystent polityczny w gabinecie minister Jadwigi Emilewicz. Mimo wszystko trudno spodziewać się delegalizacji partii, która już w 2015 roku wystartowała w wyborach parlamentarnych. Większe kłopoty czekają polskich komunistów.

- Ujawnione dotychczas okoliczności sprawy zdają się dawać asumpt ewentualności skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ostateczna decyzja w tym przedmiocie jeszcze nie zapadła - oświadczyła Prokuratura Krajowa. Komunistyczna Partia Polski działa formalnie od 2002 roku. Liczy około 1000 członków, wzywali do bojkotu wyborów w 2015 roku. Są przeciwni uczestnictwu Polski w NATO i Unii Europejskiej. Krytykują demontaż systemu PRL-owskiego i odwołują się do tradycji pierwszej Komunistycznej Partii Polski z okresu międzywojennego.

Na podobny temat:

Partia Razem organizuje "Czarny Protest"

Marek Jakubiak vs Justyna Samolińska. Rzekome molestowanie czy „głupia, chamska gadka”?

Źródło: gazeta.pl

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj124 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (124)

Inne tematy w dziale Polityka