Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Fot. PAP
Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Fot. PAP

Prokuratura prześwietla komunistów i Partię Razem. Zandberga czeka delegalizacja?

Redakcja Redakcja Partia Razem Obserwuj temat Obserwuj notkę 124

Prokuratura Krajowa na wniosek prawicowych działaczy z "Kolibra" i "Młodej Polski" sprawdzi partię Adriana Zandberga. Jeśli śledczy dostrzegą propagowanie komunizmu, Partię Razem może czekać delegalizacja. 

Reklama
Oprócz ugrupowania Zandberga, prokuratorzy śledzą poczynania Komunistycznej Partii Polski. Działacze Partii Razem są spokojni o wynik kontroli ze strony organów ścigania.

- Nie obawiam się delegalizacji. Sprawdzanie, czy nie odwołujemy się do ideologii totalitarnych, jest absurdalne i wygląda na polityczną gierkę, która ma na celu odsunięcie uwagi od spraw, które podnosimy: niskich zarobków kobiet w Polsce, zbyt długiej pracy Polek i Polaków, a także, a może przede wszystkim, od krytyki rządu PiS - komentuje Marcelina Zawisza. Jej zdaniem, Zbigniew Ziobro mści się na lewicowych działaczach za krytyczne recenzowanie poczynań rządu.

Polecamy: Zandberg z Razem: PiS zastępuje elity III RP własnymi

Reklama
- Partia Razem odwołuje się do wartości demokratycznych. Widać to po naszej strukturze, ale i działaniach. Nie mamy nic wspólnego z odwoływaniem się do systemów totalitarnych - wręcz przeciwnie: walczymy o to, aby w Polsce były przestrzegane zasady demokracji i prawa człowieka - dodała Zawisza.

Wniosek o delegalizację Partii Razem złożyli do prokuratury przedstawiciele Stowarzyszenia "Koliber" oraz "Młodej Polski". Jednym z pomysłodawców prześwietlenia organizacji Zandberga był Jakub Drożdż, który obecnie pracuje jako asystent polityczny w gabinecie minister Jadwigi Emilewicz. Mimo wszystko trudno spodziewać się delegalizacji partii, która już w 2015 roku wystartowała w wyborach parlamentarnych. Większe kłopoty czekają polskich komunistów.

- Ujawnione dotychczas okoliczności sprawy zdają się dawać asumpt ewentualności skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ostateczna decyzja w tym przedmiocie jeszcze nie zapadła - oświadczyła Prokuratura Krajowa. Komunistyczna Partia Polski działa formalnie od 2002 roku. Liczy około 1000 członków, wzywali do bojkotu wyborów w 2015 roku. Są przeciwni uczestnictwu Polski w NATO i Unii Europejskiej. Krytykują demontaż systemu PRL-owskiego i odwołują się do tradycji pierwszej Komunistycznej Partii Polski z okresu międzywojennego.

Na podobny temat:

Reklama
Partia Razem organizuje "Czarny Protest"

Marek Jakubiak vs Justyna Samolińska. Rzekome molestowanie czy „głupia, chamska gadka”?

Źródło: gazeta.pl

GW

Reklama

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj124 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (124)

Inne tematy w dziale Polityka