Środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją wzywającą Biały Dom do zawieszenia stosunków z Polską do czasu odrzucenia przez nasz kraj znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Specjalny film wspierający zbiórkę oskarża Polaków o Holokaust.
„W imieniu sześciu milionów Żydów, Stany Zjadnoczone natychmiast muszą zawieścić relacje z Polską!” - czytamy na stronie neverdeny.org. „Polsko, nigdy nie damy ci zaprzeczyć Holokaustowi!” - głosi kolejne hasło.
Zbiórce podpisów towarzyszy sugestywny film wideo, na którym przedstawiciele żydowskiej społeczności mówią: „za to, co za chwilę powiem, mogę pójść do więzienia”. Następnie wypowiadają słowa „polski Holocaust” i domagają się unieważnienia ustawy o IPN oraz zawieszenia stosunków z Polską przez rząd amerykański do czasu, aż nowelizacja przestanie obowiązywać.
"Pójdę do więzienia" - amerykańscy Żydzi sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Holokauście. I oskarżają o niego Polaków
Akcja dopiero się rozpoczęła - i już wywołała gorącą dyskusję na Twitterze: „Polacy i Żydzi powinni zjedoczyć sie razem przeciwko temu video. To sa niedopuszczalne kłamstwa” - napisał Jonny Daniels, założyciel i prezes fundacji From the Depths.
„Spot o #PolishHolocaust przekroczył dopuszczalny poziom absurdu, kłamstwa oraz wszelkich dopuszczalnych granic. I niestety obawiam się, że będzie jeszcze tylko gorzej. Milczeć? Nie można. Odwet? Najgorszym wyjściem. Potrzeba mądrej polityki, jak nigdy dotąd” - pisze dziennikarz i publicysta Andrzej Gajcy.
Zbiórkę podpisów firmuje The Ruderman Family Foundation: prywatna fundacja charytatywna, założona w 2002 roku w Bostonie. Organizacja działa w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - przede wszystkim na dwóch polach. Po pierwsze, zajmuje się osobami społecznie wykluczonymi. Po drugie, działa na rzecz wzmocnienia dobrych relacji między Izraelem a amerykańskimi Żydami. Celem fundacji jest budowanie współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami charytatywnymi.
Na ten temat czytaj również:
Politycy PiS: Do czasu decyzji TK należy ostrożnie podchodzić do ustawy o IPN
Źrodło: neverdeny.org, onet.pl, rudermanfoundation.org
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka