W ciągu dwóch tygodni ustawą umożliwiającą odebranie stopni generalskich m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zajmie się Rada Ministrów. „Zło i zdradę trzeba nazwać po imieniu!” - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Projekt ustawy, która pozwoli pozbawiać stopni wojskowych żołnierzy niebędących już w służbie czynnej, także pośmiertnie, zapowiadał były minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. projekt został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych, a w lipcu 2017 został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jesienią 2017 r. opublikowano stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji i odpowiedzi wnioskodawcy.
Projektowana nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierz rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.
Polecamy: Jaruzelski i Kiszczak zostaną pozbawieni stopni generalskich
O pozbawieniu stopnia generalów i admirałów miałby decydować prezydent. O degradacji pozostałych oficerów i podoficerów – minister obrony. Postępowanie byłoby wszczynane z urzędu lub na wniosek ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Pozbawienie stopnia miałoby następować w formie postanowienia.
Celem projektu jest „stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka”, a także innych osób, które były członkami WRON. – Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu – czytamy w uzasadnieniu.
W obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości pozbawienia stopnia wojskowego pośmiertnie. Projekt jest wynikiem licznych wystąpień organów i organizacji społecznych domagających się podjęcia prac nad pozbawieniem stopni wojskowych osób, które swoją postawą dokonywały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyli wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślają projektodawcy.
Czytaj: Czy Kiszczak powinien zostać zdegradowany?
Negatywne opinie o projekcie wyraziły Związek Żołnierzy WP, Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP oraz Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Organizacje te zarzucały projektowi naruszenie konstytucji i brak szacunku dla stopnia wojskowego, podkreślały również, że kwestie pozbawienia stopnia są już wystarczająco uregulowane.
– Nowe prawo pozwoli na zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu i stanowić będzie symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - przekonują autorzy projektu.
Źródło: PAP, polskieradio.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka