Minister Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Minister Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Polska-USA: czas na intensywną współpracę gospodarczą

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

Energetyka, prace badawczo-rozwojowe i obronność to szczególnie istotne pola współpracy gospodarczej między Polską i USA. Polska chce ją zintensyfikować.

- To jest rok, w którym powinniśmy dokonać zmiany w stosunkach gospodarczych polsko-amerykańskich. Nadszedł czas, aby wzmocnić relacje gospodarcze i inwestycje amerykańskie w Polsce - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w piątek w Miami (USA), występując na Polsko-Amerykańskim Szczycie Przywództwa (#PALS). W konferencji bierze udział ponad 300 osób: przedsiębiorców, polityków i ekspertów z Polski i USA.

Prezydent Andrzej Duda, który objął imprezę patronatem honorowym, w nagranym przesłaniu do uczestników konferencji przypomniał program pokojowy Woodrowa Wilsona, prezydenta USA w latach 1913-1921: - 8 stycznia 1918 roku prezydent Woodrow Wilson ogłosił swój słynny program pokojowy – 14 punktów Wilsona. Dla Polski najważniejszym z nich był punkt 13., mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego. Deklaracja ta wtedy i dziś traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze do odzyskania przez Polaków suwerennego państwa po 123 latach zaborów – mówił do uczestników polski prezydent. Andrzej Duda podkreślał, że obecnie filarem naszej współpracy jest gospodarka.




Wymiana handlowa między Polską i USA wynosi 10 mld dolarów. W USA żyje 10 mln Polaków. W 2016 r. Stany Zjednoczone były 12. partnerem w polskim eksporcie oraz 8. w imporcie. Polska eksportuje do USA głównie silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, artykuły rolno-spożywcze, meble. Z USA importujemy podobne artykuły, turbiny i silniki oraz artykuły rolno-spożywcze, a także samochody. Największą pozycję w eksporcie i imporcie stanowią silniki i turbiny, które są efektem wspólnych przedsięwzięć m.in. w polskiej Dolinie Lotniczej.

- Obecny poziom wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami nie odzwierciedla potencjału współpracy, mógłby być on znacznie wyższy. Obecnie nie jest w pełni wykorzystywany - mówił na konferencji minister Kwieciński.

Potencjałem Polski jest też 10 mln rodaków mieszkających za oceanem. − Współczesna Polonia, tak jak kiedyś Pułaski, Kościuszko czy Paderewski, jest ambasadorem marki Polska. Pamiętamy, że to polonijny kapitał był pierwszym kapitałem zagranicznym w Polsce, który dał impuls dla wzrostu gospodarczego - mówi Kwieciński. Polonia może w istitny sposób wspierać polską gospodarkę, kulturę i sztukę. Wsparcie powinno być także w drugą stronę, z Polski do rodaków za oceanem.

Najważniejsze sektory współpracy gospodarczej między naszymi krajami to energetyka, prace badawczo-rozwojowe i obronność. Polska rozpoczęła program modernizacji polskiej armii - we współpracy z amerykańskimi partnerami. W sferze energetyki mamy zaś pierwsze dostawy amerykańskiego gazu LNG do terminala w Świnoujściu. Polska chce tę współpracę rozwijać. - Czas, aby narracja o relacjach USA-Polska nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa, ale także w dużym stopniu współpracy gospodarczej. Czyli tego, co możemy sobie wzajemnie zaoferować - mówił Jerzy Kwieciński.

We współpracy z amerykańskimi firmami ma pomagać Polski Fundusz Rozwoju. Prezes PFR Paweł Borys opowiadał gościom konferencji o zasadach funkcjonowania Funduszu i potencjale polskiej gospodarki. Wiceminister Infrastruktury Mikołaj Wild prezentował projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być największym projektem infrastrukturalnym w Polsce od czasów II wojny światowej.

Podczas debat panelowych dyskutowano o bezpieczeństwie, rozwoju innowacji, idei Trójmorza. #PALS to przede wszystkim jednak spotkania przedsiębiorcow, przedstawicieli polskich i amerykańskich firm i instytucji. Dyskusje w kuluarach były równie intensywne jak te w sali plenarnej.

Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa odbywa się od 9 do 11 lutego 2018 r. w Miami. Jest to pierwsza taka inicjatywa łącząca relacje polityczne i gospodarcze między naszymi państwami. Uczestniczą m.in minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kanclearii Premiera Mikołaj Wild, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Pierwszy dzień konferencji zakończył się o północy. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której wręczono nagrody Orłów. Odbyły się też dyskusje panelowe o przyszłości biznesu, z udziałem przedstawicieli różnych branż.

#PALS został zorganizowany przez spółkę PMPG Polskie Media S.A., wydawcę tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy", we współpracy z Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego - polskim think-tankiem specjalizującym się w polityce międzynarodowej oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) - państwową spółką strategiczną, utworzoną w 2016 r. w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.


BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Gospodarka