Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej zmieniło w czwartek skład rady nadzorczej; nowa rada odwołała dotychczasowy zarząd z prezesem Błażejem Wojniczem, p.o. prezesem został Jakub Skiba – poinformowała spółka.
Walne zgromadzenie odwołało troje z czworga członków rady nadzorczej - Konstancję Puławską, Piotra Sulewskiego i Karola Tatarę. W skład rady zostali powołani: Bogdan Borkowski, Wojciech Dąbrowski, Paweł Olejnik i Jakub Skiba.
Funkcję przewodniczącego RN powierzyła Wojciechowi Dąbrowskiemu, zmieniła też zarząd. Odwołała dotychczasowy, do którego, oprócz prezesa Wojnicza, należeli: Robert Gut, Adam Lesiński, Maciej Lew-Mirski i Szczepan Ruman.
Polacamy: Daniel Obajtek nowym prezesem PKN Orlen
Do czasowego pełnienia funkcji prezesa rada nadzorcza PGZ oddelegowała ze swojego grona Jakuba Skibę. Postanowiła również ogłosić konkurs na stanowisko prezesa PGZ.
57-letni Skiba od października 2017 r. szefował Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Rada nadzorcza PWPW w najbliższym czasie wskaże osobę, która przejmie obowiązki prezesa Wytwórni - zapowiedziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przed objęciem funkcji prezesa PWPW Skiba był wiceministrem MSWiA. Urodzony w Krakowie, ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest również absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993-1997 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i jako I Sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 1999-2001 – dyrektora generalnego w Glównym Urzędzie Statystycznym.
Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego. Był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora ekonomii w Szkole Głównej Handlowej.
Czytaj również: Szokujące zarobki Misiewicza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
Dotychczasowy prezes Błażej Wojnicz zajmował to stanowisko od 13 lutego ub.r., gdy zastąpił Arkadiusza Siwkę.
PGZ, utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł. W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka