Dotychczasowe programy jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych trafiały do ludzi lepiej sytuowanych. Mieszkanie plus ma pomóc tym, których sytuacja materialna nie pozwala na zakup nieruchomości.
Ambicją obecnych władz jest stworzenie właściwych warunków dla rozwoju branży mieszkaniowej w Polsce. Program Mieszkanie plus przewiduje, że mieszkanie będzie można wynająć z dojściem po latach do własności lub tylko je wynająć. W ocenie rządu, to rozwiązanie przyczyni się do podniesienia poziomu życia wielu rodzin i osób samotnych.
Zapoznaj się: Mieszkanie Plus - zasady, wnioski, terminy
- Program Mieszkanie plus jest dla wszystkich, którzy pragną posiadać własne mieszkanie, którzy ze względu na swoją trudną sytuację materialną nie mogli zakupić go na rynku – powiedział Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa.
Cel jest jasny – mówi premier - zwiększenie liczby dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin. -- Aby go osiągnąć, musimy ograniczyć skomplikowane procedury, które hamują podaż gruntów pod budowę mieszkań, i skierować na rynek dodatkowy kapitał. Istotnym wyzwaniem jest również niedostateczne wykorzystanie nowoczesnych technologii na rynku mieszkaniowym oraz możliwy brak wystarczającej liczby pracowników budowlanych przy istotnie zwiększonej produkcji mieszkań - dodał szef rządu.
- Program jest adresowany tam, gdzie rynek nie działa. On nie działa w segmencie mieszkań stosunkowo tanich i mieszkań na wynajem. Nie mam na myśli takich dużych miast, jak Warszawa, Kraków czy Poznań, on tutaj faktycznie funkcjonuje, ale w średnich miastach on naprawdę kuleje – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
- Musimy w skali całego kraju stworzyć taki system, który by pozwalał na to pierwsze mieszkanie, na mieszkanie na wynajem, ale potencjalnie w miarę zdobywania środków również na nabycie tego mieszkania przez ludzi młodych – dodał minister.
Przeczytaj: Mieszkanie Plus zaczyna od Jarocina. Potem cała Polska
Kluczowe cele rządu to przyśpieszenie procedur administracyjnych, odblokowanie podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe oraz racjonalizacja przepisów budowlanych pod kątem obniżenia kosztów realizacji inwestycji. W planach rządu jest przygotowanie specustawy, pod kątem programu Mieszkanie Plus.
Rozwiązania mają iść w tym kierunku, żeby wszystkie procedury związane z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, z pozyskiwaniem gruntów, a później z realizacją tych przedsięwzięć były jak najbardziej uproszczone i sprawne, bez zbytniej biurokracji. Nad specustawą pracuje grono ekspertów, a jej założenia mają zostać przedstawione w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Rada Mieszkalnictwa została powołana 30 stycznia 2018 roku w celu zwiększenia dostępności mieszkań na rynku. W skład Rady - obok premiera Morawieckiego, który został jej przewodniczącym - wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.
Grupa przy premierze ma wypracować mechanizmy współpracy organów administracji rządowej oraz podległych im i nadzorowanych przez nie jednostek, aby umożliwić szybką realizację programu Mieszkanie plus. W planach jest bowiem budowa trzech milionów mieszkań w ciągu najbliższych dziesięciu lat, na terenie całego kraju.
Ciekawe: 10 tys. mieszkań w budowie na koniec 2017 w ramach programu Mieszkanie plus
Z programu Mieszkanie Plus, według założeń ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym, może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie ma ustalonej górnej granicy wiekowej, jak to było w przypadku Mieszkania dla Młodych. Także wielkość rodziny jak i jej sytuacja finansowa nie będą odgrywały tak istotnej roli. Podstawowym warunkiem, który będzie trzeba spełnić, to zobowiązanie się do terminowego uiszczania opłat za mieszkanie i czynsz. Zostanie on ustalony w umowie najmu instytucjonalnego z danym operatorem mieszkaniowym. W przypadku, gdy wybudowanych mieszkań będzie więcej niż ubiegających się o nie osób, wprowadzone zostaną kryteria pierwszeństwa, o których decydować będą operator danej inwestycji oraz lokalne władze.
Program będzie się opierał na trzech podstawowych filarach:
- Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, który będzie odpowiedzialny za rozporządzanie gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa;
- wsparciu budownictwa społecznego oraz spółdzielczego;
- Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których będzie można odkładać pieniądze na zakup lub remont mieszkania. Regularne odkładanie będzie premiowane przez rząd.
Zobacz także: Wiadomo, co blokuje rozwój programu Mieszkanie plus
Twórcy projektu chcą, aby koszt budowy lokalu mieszkalnego nie przekroczył kwoty 2-3 tys. zł za metr kwadratowy. Nieruchomości będą budowane zatem tylko na gruntach państwowych, przekazanych na preferencyjnych warunkach.
Według informacji przekazywanych przez rząd, system wsparcia będzie się opierał przede wszystkim na tanim wynajmie. Wysokość czynszu w ramach programu Mieszkanie Plus będzie ustalana co roku na podstawie rozporządzenia ministerialnego i wyniesie od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Oprócz tego lokatorzy będą musieli uiszczać też opłatę eksploatacyjną.
W przypadku, gdy beneficjent zdecyduje się na dojście do własności, będzie zobowiązany do płacenia 20% wyższego czynszu. Dzięki czemu po 25, 30 latach stanie się właścicielem lokalu. Z biegiem lat część kapitałowa będzie się zwiększać kosztem odsetkowej.
Część inwestycji mieszkaniowych jest już w budowie, należą do nich: Wałbrzych, Gdynia, Jarocin, Pruszków i Biała Podlaska. Jarocin będzie pierwszym miastem, w którym zostaną oddane do użytku pierwsze lokale MieszkaniePlus. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.
Przeczytaj: Wręczono przydziały na pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie plus
źródło: PAP, mieszkanieplus.org.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka