Trzeba wyeliminować obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust  - stwierdził Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/EPA
Trzeba wyeliminować obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust - stwierdził Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/EPA

Szef MSZ: Nie wiem jak zmienić na korzyść Polski obecną dyskusję nt. ustawy o IPN

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 111

Trzeba wyeliminować obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust  - stwierdził Jacek Czaputowicz. Przyznał przy tym, że nie wie, jak zmienić na korzyść Polski nastroje obecnej międzynarodowej debaty na ten temat.

„Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim i mówienie o polskich obozach, czy obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest tego typu działalnością, którą trzeba wyeliminować” - mówił minister Czaputowicz w RMF RM.

Tymczasem Departament Stanu USA ponownie zabrał głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. – Obawiamy się o nasze wzajemne relacje oraz o relacje Polski z Izraelem i innymi krajami – stwierdziła Heather Neuert, rzeczniczka DS USA. 

Administracja prezydenta Donalda Trumpa pilnie śledzi losy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - tak wynika ze słów rzeczniczki Departamentu Stanu USA. Stany Zjednoczone nie chcą jednak komentować procesu legislacyjnego w Polsce. Dodała, że temat nowelizacji poruszył Rex Tillerson podczas wizyty w Polsce.

Przeczytaj relację o pierwszej reakcji Departamentu Stanu USA 

Czy nowela ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadza cenzurę na badania historyczne? – Ustawa w jednym z artykułów wyraźnie wskazuje, że nie dotyczy badań historycznych i działalności artystycznej. Trzeba spokojnie przekonywać, że nasze intencje są dobre, że zapisy ustawy są prawidłowe – podkreślił szef MSZ.

Echem w mediach odbiła się informacja, że wizyta szefa BBN Pawła Solocha w Izraelu została przełożona. „Jeżeli są dyskusje między państwami, bo takie są, ma zostać powołana - miejmy nadzieję, że będzie - wspólna komisja historyczna do analizy tego problemu, to być może rzeczywiście wizyta szefa BBN-u w tym okresie gorącym nie byłaby właściwa, należałoby ją przenieść” - odniósł się do sprawy minister Czaputowicz.

Więcej: Zamieszanie wokół ustawy o IPN nie zaszkodziło PiS. Powstał zespół ds. dialogu z Izraelem

A co z relacjami z USA? „Przyjmujemy do wiadomości wypowiedzi Departamentu Stanu USA, ale podtrzymujemy nasze stanowisko. Uważam, że jest szansa do rozmowy i oparciu naszych relacji na prawdzie, na wyjaśnieniu naszego stanowiska, na rozwianie wszystkich wątpliwości, bo uważam, że mamy rację” - stwierdził szef MSZ. W sprawie noweli ustawy o IPN jest problem w komunikacji - stwierdził.

Kiedy zostanie powołany polski ambasador w Izraelu?,Procedura w tej sprawie trwa i jest to kwestia kilku miesięcy. – Dyskutuje się różnych kandydatów, musimy mieć zgodę państwa przyjmującego. Praktyka dyplomatyczna mówi, że dopóki jej nie ma, nie udzielamy informacji – dodał minister Czaputowicz.

Zobacz także: Krytyczne głosy ws. ustawy o IPN. Tusk: wypromowali podłe oszczerstwo na cały świat

Ustawa o IPN została uchwalona, ponieważ zdaniem polskiego rządu, „celowo fałszuje się historię, żeby obciążyć Polaków za winy, których nie dokonali”. Wśród ludzi fałszujących historię są także ci, którzy mówią o „polskich obozach”.

– Walka o prawdę o Holokauście, to także walka o prawdę dotyczącą tych obozów, które tu były i roli Polaków. Nie można przerzucać winy, my musimy karać prawdziwych sprawców tych czynów. I się nigdy nie zgodzimy na to, żeby odpowiedzialność przerzucać na Polskę, która była ofiarą, a nie sprawcą. To jest istota sprawy – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Na uwagę dziennikarza, że dysproporcja w przedstawianiu swoich racji pomiędzy Polską a Izraelem jest ogromna na naszą niekorzyść, przyznał, że „jest”. „Nie wiem w jaki sposób to zmienić” - odpowiedział, dopytywany o tę kwestię.


Źródło: PAP, wyborcza.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj111 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (111)

Inne tematy w dziale Polityka