Obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie w postaci elektronicznej zakłada nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Uchwalona przez Sejm kilka dni temu nowelizacja ustawy o KRS dostosowuje nasze przepisy do norm unijnych. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej.
- Zmiany, z jednej strony, mają na celu wprowadzenie ułatwień dla stron przy rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, także w komunikacji z sądem, z drugiej zaś strony, znacznie przyspieszą i usprawnią działanie sądu rejestrowego, w tym również w zakresie integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Elektroniczna forma sprawozdania przyspieszy opracowanie i analizę danych. Sprawozdania finansowe będą umieszczane w repozytorium na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Inną ważną zmianą jest utworzenie ogólnodostępnych akt elektronicznych podmiotu gospodarczego. Będą one zawierać wszystkie dokumenty złożone do akt i dokumenty wytworzone przez sąd. Będzie możliwość elektronicznego doręczania dokumentów sądowych i śledzenia przebiegu postępowania, w tym otrzymywania informacji z sądu o stanie sprawy, tzw. newsletter.
Kolejnym punktem będzie wprowadzenie obowiązku składania przez podmioty podlegające wpisowi do rejestru przedsiębiorców wniosków do sądu rejestrowego wyłącznie w postaci elektronicznej.
W Internecie zostaną również udostępnione pełne dane o podmiotach wpisanych do KRS. Oznacza to, że oprócz odpisu aktualnego, który już obecnie jest dostępny, będzie można także uzyskać pełny odpis z rejestru. Rozwiązania te będą jednak wprowadzane etapami.
Zmiany w ustawie o KRS przewidują także weryfikację, czy osoby powoływane na prokurentów nie były wcześniej karane. Zgodnie z prawem osoby , które były karane, nie mogą pełnić funkcji członków zarządu. Obecnie taka kontrola się nie odbywa, w związku z czym osoby karane bywają powoływane na prokurentów i reprezentują podmioty.
Nowelizacja likwiduje rejestr dłużników niewypłacalnych, co ma odciążyć sądy rejestrowe i pozwoli na szybsze rozpoznawanie wniosków o wpis do rejestru.
Nowe przepisy rozszerzą kompetencje kuratorów po to, by wyeliminować patologiczne sytuacje, np. gdy spółki odwołują zarządy tylko po to, aby nie było możliwe prowadzenie wobec nich postępowań sądowych.
Nowo przyjęta ustawa stanowi kolejny etap wprowadzanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy prawa gospodarczego. Zajmie się nią teraz Senat. Przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem kilku artykułów.
źródło: PAP
ja, BG
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka