Komisje senackie poparły bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. karę więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
Ustawę poparły komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu.
Każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech - zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN.
Czytaj: Izraelska dziennikarka rozpropagowała "polskie obozy" w sieci. Teraz się dziwi oburzeniu
Połączone komisje nie zgodziły się na poprawki zaproponowane przez senatora PO Jerzego Federowicza, które doprecyzowywały przepis karny noweli o IPN poprzez wprowadzenie sformułowania o „obozach koncentracyjnych” i „obozach zagłady”. Zgodnie z poprawką miałby on brzmieć: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za tworzenie przez III Rzeszę Niemiecką obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz za dokonywane tam ludobójstwo lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.
Polecamy: Beata Mazurek: Nie będziemy niczego zmieniać w ustawie o IPN
Komisje odrzuciły też propozycję wykreślenia z ustawy zapisu o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” i nie zgodziły się na poprawkę senatora Jana Rulewskiego (PO), który chciał, by z noweli ustawy o IPN wycofać karę więzienia, a pozostawić jedynie karę grzywny i karę ograniczenia wolności.
Za ustawą było 11 senatorów, 5 przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka