Poczta Polska wydała znaczek z okazji 73. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Przypomina on, że obóz utworzyli Niemcy.
Znaczek o nominale 2,60 zł wydano w nakładzie 144 tys. sztuk. Jest poświęcony ofiarom niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. Przedstawia napis znad bramy wejściowej obozu Auschwitz „Arbeit macht frei”, nad nim jest napis „Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp (1940-1945), a poniżej hasło „Nigdy więcej! Never again!”. Autorką projektu jest Marzanna Dąbrowska.
Napis „Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp” ma walczyć z termiem "polskie obozy śmierci” (polish death camps) błędnie stosowanym zazwyczaj w zagranicznych mediach, sugerującym, że Polacy zakładali lub mieli udział w zarządzaniu w niemieckich obozów.
- Zdecydowaliśmy się wydać walor o jednoznacznym przekazie, który przestrzega przed łamaniem elementarnych wartości człowieczeństwa. Przesłanie historyczne w tym przypadku ma szczególny wymiar dla nas, współczesnych, którzy poddawani jesteśmy próbom zakłamywania historii, kiedy media na świecie wciąż używają absurdalnego i kłamliwego określenia „polskie obozy śmierci”. Ten znaczek ma być wkładem Poczty Polskiej w misję przekazywania prawdy – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Nie przegap: Kłótnia z Izarelem po nowelizacji ustawy o IPN
KL Auschwitz-Birkenau był zespołem niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940–1945. Jest uznawany za symbol Holocaustu w Polsce. Do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób, z czego 1,1 miliona zginęła. Określany też mianem „fabryki śmierci”. 17 stycznia 1945 r. odbył się w ostatni apel generalny po którym rozpoczęto ostateczną ewakuację więźniów. Rozpoczęły się marsze śmierci do obozów w głębi Rzeszy. 27 stycznia 1945 r. do obozu wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Wyzwolenia doczekało ok. 7000 więźniów.
26 stycznia 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zgodnie z którą za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.
źródła: Wikipedia, steemit.com
FJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka