GUS zbadał sytuację w polskim przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Styczniowy wskaźnik koniunktury gospodarczej jest na najwyższym poziomie od połowy 2008 r.
Polskie firmy z ww. sektorów najlepiej w historii oceniają bieżący portfel zamówień – tak wynika z analiz PKO BP, przygotowanych na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
„Syntetyczny wskaźnik koniunktury GUS osiągnął 113,5 pkt. Przedsiębiorstwa ze wszystkich analizowanych sektorów najlepiej w historii oceniają bieżący portfel zamówień, co może zwiastować wyraźne odbicie inwestycji na przełomie roku” - informuje Centrum Analiz PKO BP.
„W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego przyspieszenia płac, czego zwiastunem jest wzrost dynamiki wynagrodzeń w handlu (12,3% r/r) i budownictwie (7,5% r/r) pod koniec 2017 r.” - prognozuje CA PKO BP.
Jak wyglądają bardziej szczegółowe dane? Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu 2017 r. o 2,7 proc., z kolei sprzedaż detaliczna skoczyła o 6 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej napędzały ubrania i obuwie oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny.
W stosunku do grudnia poprzedniego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w dwudziestu sześciu spośród trzydziestu czterech działach przemysłu. Są to m.in.: naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń, produkcja sprzętu transportowego, produkcja metali, papierów i wyrobów z papieru, produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, produkcja urządzeń elektrycznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Spadek produkcji wystąpił z kolei w sześciu działach, w tym w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych.
Cieniem na polskiej gospodarce coraz bardziej kładzie się brak wykwalifikowanych pracowników. „W porównaniu ze styczniem ub.r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery niedoboru wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach” - informuje GUS.
Nowe wyzwania dla przedsiębiorców na rynku pracy opisywaliśmy niedawno: znaczny spadek bezrobocia powoduje, że firmy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców i starsze osoby: Ręce do pracy potrzebne od zaraz!
Od grudnia 2016 r. wartości dla ogólnego wskaźnika koniunktury gospodarczej kształtują się powyżej średniej długookresowej - podsumowuje GUS.
Źródło: businessinsider.com.pl, gazeta.pl, stat.gov.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka