Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki są uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył wieczorem w kolacji wydanej dla przywódców biorących udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Prezydent odbył szereg nieformalnych rozmów z koronowanymi głowami Hiszpanii, Belgii, Luksemburga oraz prezydentem Kolumbii. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy dotyczyły sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie oraz wyzwań polityki globalnej.
Szczerski podkreślił, że Davos to "takie miejsce, gdzie po prostu załatwia się interesy". - Również prezydent leci do Davos w interesach i (...) będzie robił interesy dobre dla Polski - zapewnił.
W środę prezydent Duda weźmie udział w panelu dotyczącym rozwoju infrastruktury w UE i rozwoju miast. Tego dnia Duda będzie też uczestniczyć w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki dotyczącym Bliskiego Wschodu. Następnie zaplanowano spotkanie prezydenta z polskimi mediami, po którym Duda weźmie udział w rozmowach z liderami światowego biznesu.
Na czwartek zaplanowano spotkania polskiego prezydenta z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem, a także z królem Jordanii Abdullahem II. Po południu Duda ponownie weźmie udział nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL), zatytułowanym „Tworzenie wspólnej przyszłości w podzielonym świecie”. Następnie będzie rozmawiał z założycielem Światowego Forum Ekonomicznego Klausem Schwabem.
W piątek prezydent zabierze głos w panelu zatytułowanym: “Europa Środkowa i Wschodnia: nowy program dla kontynentu”. W dyskusji będą brać udział także prezydenci Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko oraz komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.
Szczerski poinformował, że prezydent podczas pobytu w Davos weźmie też udział w zamkniętym spotkaniu z prezesem Google'a Sundarem Pichai, na którym będzie grupa osób zajmujących się nowoczesnymi technologiami oraz z przewodniczącym Unii Afrykańskiej, którym jest prezydent Gwinei Alpha CondeZ kolei premier Morawiecki w środę spotka się m.in. z sekretarzem USA do spraw energii Rickiem Perrym, prezesem Google'a Sundarem Pichaim, dyrektorem generalnym Boston Consulting Group Richem Lesserem oraz prezesem Grupy ArcelorMittal Lakshmi Mittalem.
Na czwartek zaplanowano spotkanie szefa polskiego rządu m.in. z premierami: Królestwa Norwegii Erną Solberg, Królestwa Danii Larsem Lokke Rasmussenem oraz Holandii Markiem Rutte. Podczas wizyty w Davos Morawiecki weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów gospodarczych świata zatytułowanym "Okno możliwości dla Europy", a także w panelu zatytułowanym "Europa między wizją a dylematami".
Mateusz Morawiecki pytany przez dziennikarzy o cele wizyty w Davos stwierdził, że kilkadziesiąt spotkań, które tam odbędzie "na pewno będą dotyczyły tego, żeby budować społeczną gospodarkę rynkową w Polsce poprzez wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i będę też promował politykę solidarnościową, bo ona się sprawdza".
Wskazał, że podczas rozmów na Forum Ekonomicznym poruszy też temat polityki prorodzinnej. Ponadto - jak dodał - Polska będzie w Davos zwracać uwagę innych państw na konieczność walki z wyłudzeniami podatkowymi. Zwrócił uwagę, że dzięki polskiej polityce w tym zakresie ściągalność podatku VAT wzrosła rok do roku o 23 proc. - W zeszłym roku mamy już 157 mld w porównaniu do 127 mld rok wcześniej - mówił.
Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne, dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło się we wtorek po południu i potrwa do piątku.
Zobacz, co "Super Mateusz" mówił o zeszłorocznym szczycie w Davos.
źródło: PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka