Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out, czyli pracę ponad standard. Fot. Pixabay
Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out, czyli pracę ponad standard. Fot. Pixabay

Co to jest klauzula opt-out, którą wypowiadają lekarze?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Klauzulę opt-out wypowiedziało już kilka tysięcy lekarzy w całym kraju. To jedna z form protestu środowiska medycznego wobec sytuacji w służbie zdrowia i rządowych propozycji zmian.

Protesty lekarzy rozpoczęły się w październiku 2017 r. Głównym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia i wzrost wynagrodzeń. Protestujący medycy zwracają uwagę m.in. na to, że w placówkach brakuje personelu medycznego, a lekarze często pracują ponad siły - na podstawie tzw. klauzuli opt-out. Polega ona na dobrowolnej zgodzie na pracę ponad standardową liczbę godzin przewidzianą w Kodeksie Pracy, czyli 48 godzin tygodniowo. Z jednej strony taka zgoda pozwalała lekarzowi dorobić na dodatkowych dyżurach, z drugiej - pokrywa niedobór pracowników w placówce.

Resort zdrowia ma pomysł na pokrycie braków kadrowych - przez ułatwienie ścieżki specjalizacji dla lekarzy z zagranicy (głównie z Ukrainy i Białorusi). Chce też zawierać z młodymi medykami umowy lojalnościowe, co ma zapobiec ich emigracji zarobkowej. Lekarze uważają te propozycje za niewystarczające.

Klauzula opt-out nie określa maksymalnej liczby godzin pracy lekarza, co w praktyce może oznaczać pracę non-stop przez wiele godzin. Skutkiem może być błąd lekarza, a więc pogorszenie bezpieczeństwa pacjentów. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, od tego roku jeden lekarz może mieć pod opieką dyżurową nawet kilka oddziałów naraz i to niekoniecznie zgodnych z posiadaną specjalizacją.

We wtorek klauzulę opt-out wypowiedziało prawie 100 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Kilka dni wcześniej zrobili to wszyscy lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przy ulicy Kamieńskiego, tj. ok. 350 osób. W całym kraju klauzulę wypowiedziało już kilka tysięcy lekarzy. W efekcie - z powodu braku personelu - w wielu szpitalach zamknięto niektóre oddziały.


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Rozmaitości