Kwestia reparacji wojennych została uregulowana pod względem prawny i zatwierdzona przez polski rząd na początku lat 90. - stwierdził szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel.
Niemcy są bardzo zainteresowani, aby wraz z Polską i innymi partnerami UE stabilizować sytuacje UE podkreślił szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po spotkaniu z szefem MSZ POlski Jackiem Czaputowiczem. – Polskę i Niemcy łączą m.in. sprawy gospodarcze, jednak istnieją też różnice, o których rozmawiałem z szefem polskiego MSZ – dodał Sigmar Gabriel.
Polecamy: Waszczykowski: Musimy usiąść do rozmowy z Niemcami ws. reparacji
Niemiecki minister spraw zagranicznych przywołał również toczący się spór Polski z KE w kwestii praworządności, w tym uruchomienie art. 7.1. „Ucieszyła go propozycja polskiego rządu przedstawienia tzw. białej księgi, w której rząd ustosunkuje się do prowadzonej przez KE procedury i zaprezentuje swoje argumenty w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości” - podkreślił szef MSZ RFN.
Gabriel nawiązał do toczącej się w Polsce debaty na temat reparacji wojennych za II wojnę światową od strony niemieckiej. „Mamy pozycję jasną pod względem prawnym - otóż że wszystkie kwestie reparacyjne zostały uregulowane końcowo, a także rząd wybrany demokratycznie na początku lat 90. to potwierdził” - powiedział.
Polecamy: Niemiecki dziennikarz oburzony pomysłem reparacji. "To antyniemiecka kampania"
„To nic nie daje, jeśli będziemy się powoływać na sprawy prawne, jeśli w tak ważnym kraju jak Polska istnieje debata społeczna i moglibyśmy poprosić naukowców, aby zajęli się tą kwestią” - dodał.
– Będę starał się o spotkanie z szefami MSZ Polski i Niemiec w formacie Trójkąta Weimerskiego na marginesie Konferencji Monachijskiej. Chcielibyśmy w następnych tygodniach i miesiącach nasze stosunki intensyfikować – zadeklarował Sigmar Gabriel.
Czaputowicz: chcemy, by dyskusja o reparacjach była prowadzona na poziomie ekspertów
Chcemy, by dyskusja o reparacjach była prowadzona na poziomie ekspertów - oświadczył z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Nie jest to kwestia, która stanowi balast w stosunkach między rządami – zastrzegł.
– Chcielibyśmy, żeby dalsza dyskusja była prowadzona. Społeczeństwu polskiemu należy się, ma ono prawo do tego, by poznać najnowsze karty swojej historii, a dotyczą one funkcjonowania okresu komunistycznego – mówił szef polskiego MSZ.
– Przyjmuję propozycję ministra Sigmara Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat – stwierdził Jacek Czaputowicz.
Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec rozpoczęły się dziś rano w Berlinie. Szefowie dyplomacji mają rozmawiać o relacjach dwustronnych, a także o kwestiach unijnych i międzynarodowych.
Wśród tematów spotkania mogą znaleźć się m.in. przyszłość Unii Europejskiej, brexit, negocjacje w sprawie nowego wieloletniego budżetu unijnego, kryzys migracyjny, polityka wschodnia, kwestie bezpieczeństwa, polityka energetyczno-klimatyczna oraz problemy globalne w kontekście objęcia przez Polskę niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018–2019.
Źródło: PAP, onet.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła
Inne tematy w dziale Polityka