Jacek Czaputowicz, Jerzy Kwieciński, Jadwiga Emilewicz, Teresa Czerwińska, Łukasz Szumowski, Joachim Brudziński i Henryk Kowalczyk to nowi ministrowie w rządzie PiS.
Następca Waszczykowskiego z bogatym życiorysem
Działacz NSZ, ruchu WiP, Komitetu Obywatelskiego przy NSZZ "Solidarność" - Jacek Czaputowicz, nowy szef MSZ, może pochwalić się bogatą kartą w opozycji demokratycznej z lat 70. i 80. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, internowany w czasie stanu wojennego. Następca Witolda Waszczykowskiego pracuje w dyplomacji od 1990 r.
W MSZ Czaputowicz pełnił różnorodne funkcje: wiceszef i dyrektor departamentu konsularnego i wychodźstwa, dyrektor departamentu strategii i planowania polityki zagranicznej oraz dyrektor Akademii Dyplomatycznej. W latach 1998-2006 kierował Służbą Cywilną. Przez cztery lata, od 2008 r., zarządzał Krajową Szkołą Administracji Publicznej.
Czaputowicz wykłada w Instytucie Europeistyki UW, jest profesorem nauk społecznych, autorem ponad 100 artykułów naukowych i monografii. Ciekawostka: nowy szef MSZ ma pięć córek.
Były doradca polityków PO i Morawieckiego
Jerzy Kwieciński stanie na czele nowego resortu rozwoju i inwestycji. To współtwórca strategii Mateusza Morawieckiego, czyli planu odpowiedzialnego rozwoju. W polityce mało znany, choć zasiadał już w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2005–2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, którym kierowała śp. Grażyna Gęsicka. Współpracował również z minister Elżbietą Bieńkowską w gabinecie Donalda Tuska.
W 2014 roku Kwieciński wszedł w skład rady programowej PiS, rok później - do Narodowej Rady Rozwoju na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. W rządzie Beaty Szydło pełnił funkcję wiceministra rozwoju. Kwieciński odpowiadał nie tylko za zmniejszenie dysproporcji między najbogatszymi i najbiedniejszymi regionami Polski, ale i reformę wydatkowania środków unijnych.
Likwidacja ministerstwa cyfryzacji
Jadwiga Emilewicz od kilku lat jest politykiem. Pochodzi z Krakowa, jest menadżerem kultury, harcerką. Ukończyła Instytut Nauk Politycznych UJ. Stypendystka zagranicznych uczelni, m.in. Oxfordu, a także programów American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius.
Od 2003 r. pracowała w Wyższej Szkole Europejskiej Jarosława Gowina. Tam związała się politycznie z obecnym wicepremierem. Od 2009 roku zarządzała krakowskim Muzeum PRL - organizowała wystawy i gry edukacyjne dla dzieci. Współpracowniczka Gowina została ministrem przedsiębiorczości i technologii. To nowy resort, który powstał w miejsce ministerstwa cyfryzacji.
Jadwiga Emilewicz ma trzech synów i, jak często przyznaje, jej priorytetem jest rodzina.
Likwidacja resortu cyfryzacji zaskoczyła byłą minister, Annę Streżyńską.
Fachowiec z doświadczeniem - Teresa Czerwińska
Za finanse w rządzie Mateusza Morawieckiego będzie odpowiadać Teresa Czerwińska. Nowa postać w gabinecie to profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim podjęła pracę jako wiceminister finansów w ub. roku, była podsekretarzem stanu w ministerstwie edukacji w latach 2015-2017.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, Czerwińska to ekspert w Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym i gremiów międzynarodowych: Insurance & Reinsurance Stakeholder Group przy European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA) we Frankfurcie (2015-2018), koordynator obszaru regulacji finansowej w Centre for Antitrust and Regulatory Study (CARS) (2014-2015). Powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.
Czerwińska jest miłośniczką teatru i muzyki klasycznej. Jeszcze zanim została ministrem finansów, wp.pl napisało, że urodziła się w ZSRR - w Dyneburgu w 1974 r. "Mało znany jest jednak fakt, że ekspertka od budżetu urodziła się w ZSRR. – Służby popełniły błąd. Taka osoba nie powinna być nawet wiceministrem – mówi Wirtualnej Polsce polityk, który zasiada w sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Ale rzecznik ministerstwa finansów uspokaja, że Czerwińska była już sprawdzana przez służby" - pisano. Artykuł wyglądał na próbę storpedowania nominacji dla nowej minister.
Nowy minister zdrowia - czy upora się z problemami w szpitalach?
Łukasz Szumowski to również nierozpoznawalny polityk, rocznik 1973. Zastąpi na stanowisku Konstantego Radziwiłła, który zmagał się z krytyką za ogromne kolejki w szpitalach i konflikt z rezydentami. Szumowski to lekarz, zajmuje się kardiologią.
Do rekonstrukcji pełnił funkcję wiceministra edukacji narodowej, pilotując m.in. finansowanie badań naukowych. Szumowski studia medyczne ukończył w 1997 roku, rok później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. od 2002 r. doktor nauk medycznych, od 2010 – doktor habilitowany nauk medycznych. Profesurę otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.
Szumowski blisko współpracował z fundacją "Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom", pomagającą Polakom za wschodnią granicą. Teraz zmierzy się z gigantycznymi problemami w służbie zdrowia. Nowy minister ma czworo dzieci, jego hobby to jazda na nartach i gra na pianinie.
Ekolodzy odetchnęli z ulgą po dymisji Szyszki
Ekolodzy nie ukrywają zadowolenia z powodu odwołania Jana Szyszki. Obrońcy Puszczy Białowieskiej od miesięcy walczyli o zaprzestanie wycinki drzew. Szyszkę zastąpi Henryk Kowalczyk, bliski współpracownik Beaty Szydło. Poseł na Sejm czterech kadencji, w pierwszym rządzie PiS był podsekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa, którym kierował śp. Andrzej Lepper.
Od 2015 r. wszedł w skład gabinetu Beaty Szydło, a potem Mateusza Morawieckiego i objął funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Kowalczyk trzymał pieczę nad finansami państwa i wydatkami rządu. Od 2005 roku związany z PiS. Wcześniej przez ponad 10 lat, od 1992 do 2003 r. członek ZCHN.
W latach 1979-1990 Kowalczyk pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie.
- Zmiana na stanowisku Ministra Środowiska daje nadzieję na powrót do stanu, w którym resort działa na rzecz ochrony, a nie niszczenia naszego dziedzictwa przyrodniczego. Lista złych decyzji i grzechów ekologicznych ministra Jana Szyszki jest długa, a lekceważenie prawa w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej to jedynie czubek góry lodowej - oświadczyła Katarzyna Kościesza z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego (TVN24/x-news)
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka