Premier Beata Szydło po tym jak Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec jej rządu, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Premier Beata Szydło po tym jak Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec jej rządu, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rok 2017 w polskiej polityce - podsumowanie

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

2017 rok obfitował w wydarzenia. Zmiana na stanowisku premiera, wizyta prezydenta USA w Polsce, zamieszanie z reformą sądownictwa i napięcie na tym tle pomiędzy rządem a Prezydentem RP - to tylko niektóre z nich.

Poniżej przedstawiamy wybiórcze kalendarium i przypominamy, co działo się w polityce przez miniony rok:

Styczeń

W szczycie kryzysu parlamentarnego media obiega zdjęcie szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru wraz z posłanką partii Joanną Schmidt, którzy polecieli na Maderę w czasie, gdy opozycja rotacyjnie okupowała salę obrad Sejmu. Wiceszefowa partii Katarzyna Lubnauer tłumaczyła, że był to wyjazd służbowy "w sprawach partyjnych", a Petru po powrocie przyznał, że wyjazd był całkowicie prywatny.

Polecamy: Wojna w Nowoczesnej. Trzaskowski, kłamstwo o romansie Petru i walka o przywództwo

Przedstawiciele partii politycznych toczą rozmowy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. trwającego kryzysu parlamentarnego. Opozycja nie chce uznać głosowania nad ustawą budżetową, które odbyło się 16 grudnia 2016 roku w Sali Kolumnowej, Senat przyjmuje budżet bez poprawek. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie może wznowić obrad,  PO żąda jego odwołania. Posiedzenie Sejmu udaje się zwołać dopiero 25 stycznia.

Wybucha afera z Mateuszem Kijowskim. Portal Onet podał, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy lidera KOD i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Łącznie - jak ustalił portal - chodziło o faktury na kwotę 91 tys. 143,5 zł. W efekcie Kijowski przestaje być szefem KOD (ale to dopiero w maju).

Umiera  b. rzecznik SLD Tomasza Kalita, który od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową. Kalita był także znanym aktywistą działającym na rzecz legalizacji medycznej marihuany. W wypadku samochodowym na drodze S-8 ginie poseł Kukiz'15 Rafał Wójcikowski. Jego miejsce w Sejmie zajęła posłanka Małgorzata Janowska.

Czytaj: Nie żyje Tomasz Kalita. Walczył do końca z glejakiem

Karambol z udziałem auta szefa MON Antoniego Macierewicza. W Lubiczu k. Torunia zderzyło się osiem pojazdów, w tym dwa należące do Żandarmerii Wojskowej. Ministrowi nic się nie stało. W związku ze zdarzeniem PO złożyła zawiadomienie do prokuratury, która miała sprawdzić, czy Macierewicz nie przekroczył swoich uprawnień.

Luty

Kanclerz Angela Merkel przebywała z jednodniową wizytą w Warszawie; spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami: PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Zobacz: Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy ws. Marszałkowskiej 43

Sejm przyjął ustawę powołującą komisję weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji. Na jej czele stanął wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki. Ustawa weszła w życie w maju. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości, może też uchylać decyzje reprywatyzacyjne.

W Oświęcimiu doszło do wypadku samochodowej kolumny rządowej z udziałem premier Beaty Szydło. Premier odniosła powierzchowne obrażenia. Rannych zostało także dwóch funkcjonariuszy BOR. Na miejscu okoliczności wypadku badało ABW oraz prokuratura.

Polecamy: Nowe nagranie kolumny Szydło. Na 90 metrów przed wypadkiem

Zarzut spowodowania wypadku usłyszał kierowca seicento, który  uczestniczył w zderzeniu z rządowym samochodem. Po wypadku rządowej kolumny kierownictwo MSWiA zapowiedziało zmiany w BOR.

Marzec

Komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązała premier Beatę Szydło do tego, by sprzeciwiła się kandydaturze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polski rząd na to stanowisko oficjalnie zgłosił kandydaturę europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Zarząd PO wykluczył Saryusz-Wolskiego z szeregów partii, europoseł został też wykluczony z Europejskiej Partii Ludowej. Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej stosunkiem głosów 27:1. Finalnie przeciwko reelekcji Tuska była tylko premier Beata Szydło.

Czytaj: Donald Tusk wybrany na drugą kadencję szefa RE

Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Za wnioskiem głosowało 173 posłów, przeciw 262, wstrzymało się 4.

Przywódcy 27 państw UE przyjęli Deklarację Rzymską. Ceremonia na rzymskim Kapitolu upamiętniła 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Wspólny dokument, podpisany przez premier Beatę Szydło, wyznaczył kierunki rozwoju Unii i podkreślił dotychczasowe osiągnięcia integracji.

Kwiecień

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował m.in. o sformułowaniu nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej 10 kwietnia 2010 r. w wieży kontroli lotów lotniska w Smoleńsku. Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą nowych zarzutów jest - jak mówili prokuratorzy - m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży.

Polecamy: Identyfikacja ofiar katastrofy smoleńskiej. "Rosjanie rządzili przy zwłokach"

Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; za wnioskiem głosowało 174 posłów, przeciw opowiedziało się 238, od głosu wstrzymało się 4.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Bartłomieja Misiewicza; w PiS powołano również komisję ds. zbadania jego sprawy. Były rzecznik MON zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Wątpliwości wokół Misiewicza wzbudziła jego nominacja na pełnomocnika zarządu państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej ds. komunikacji w spółce.

Zobacz: Misiewicz zawieszony przez PiS. Kaczyński powołał specjalną komisję

Donald Tusk stawił się w stołecznej prokuraturze, gdzie jako b. premier złożyć zeznania w śledztwie dot. współpracy polskiej SKW z rosyjską FSB. Tusk przyjechał do Warszawy z Sopotu pociągiem; na dworcu przywitali go dawni bliscy współpracownicy oraz tłum - zarówno zwolenników, jak i jego przeciwników; Tusk do warszawskiej prokuratury okręgowej udał się pieszo. Zdaniem b. premiera, jego przesłuchanie miało charakter "wybitnie polityczny".

Maj

Prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapowiedział, że chce, aby w 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. Jak mówił, naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski poinformował, że odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy został poseł PiS Krzysztof Łapiński.

Czytaj: Marek Magierowski nie jest już rzecznikiem prezydenta. Podał się do dymisji

Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez PO "Marsz Wolności" z udziałem środowisk opozycyjnych. W wystąpieniach polityków pojawiły się wezwania do jedności; szef PO Grzegorz Schetyna mówił o potrzebie tworzenia wspólnych wyborczych list opozycji.

Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza; podczas debaty premier Beata Szydło apelowała w kontekście zagrożeń terrorystycznych: "Europo, powstań z kolan i obudź się z letargu, bo będziesz codziennie opłakiwała swoje dzieci"

Zmarł Zbigniew Brzeziński, b. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych polityków i strategów amerykańskiej polityki zagranicznej; miał 89 lat.

Zobacz: Zmarł wybitny strateg polityki zagranicznej USA - prof. Zbigniew Brzeziński

Wychodzi na jaw makabryczna prawda o pochówkach smoleńskich. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik potwierdziła informacje członków rodzin gen. Bronisława Kwiatkowskiego, że "w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób".

Czerwiec

Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 i 2019. Premier Beata Szydło oceniła, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ; prezydent podkreślił, że na 192 państwa - 190 poparło kandydaturę Polski, dodał, że ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo.

Premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która doprowadzić powinna do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Polecamy: Premier: Budowa Baltic Pipe bardzo realna

Komisja Europejska potwierdziła, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje. MSZ uznało, że decyzja KE oddala UE od wypracowania całościowego rozwiązania dot. polityki migracyjnej i pogłębi podziały w ramach UE.

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchiwała b. szefa Amber Gold Marcina P. oraz Michała Tuska, syna byłego premiera. - Nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic - oświadczył Marcin P. W swych zeznaniach oceniał, że prokuratura celowo działała, aby był jedynym skazanym, a kancelaria premiera w 2012 r. "musiała mieć wiedzę" ws. jego spółki. Z kolei Michał Tusk zeznał, że "obaj z ojcem wiedzieli, że Amber Gold, to, mówiąc kolokwialnie, lipa".

Czytaj: Zeznania Michała Tuska: Wiedziałem z ojcem, że Amber Gold to lipa

Małgorzata Sadurska złożyła rezygnację z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta. Nową szefową Kancelarii została Halina Szymańska.

Lipiec

W podradomskiej Przysusze odbyła się druga część piątego kongresu PiS oraz - po podjęciu uchwały - konwencja Zjednoczonej Prawicy. Wtedy Jarosław Kaczyński podniósł sprawę reparacji za straty wojenne. Zapowiedział też rekonstrukcję rządu na jesieni.

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, złożony przez Platformę Obywatelską w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu.

Zobacz: Śmierć Igora Stachowiaka - czterej byli policjanci usłyszeli zarzuty

Prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią złożył wizytę w Polsce. Prezydenci spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie. Trump potwierdził silny sojusz z Polską. Mówił o zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do podtrzymywania pokoju w Europie Środkowej i Wschodniej. Prezydent USA wziął udział w otwarciu II Szczytu Inicjatywy Trójmorza. W przemówieniu do Polaków wygłoszonym na Pl. Krasińskich Trump zadeklarował, że USA stają "ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej". Zachęcał Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów". "Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą; silna Europa to błogosławieństwo dla Zachodu i dla całego świata" - zaznaczył.

Polecamy: Donald Trump w Polsce - harmonogram wizyty

W obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović, polskie i chorwackie firmy, działające w obszarze logistyki, transportu kolejowego i morskiego, podpisały umowy, realizujące koncepcję Trójmorza. Umowę o wzmocnieniu współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza podpisali również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz sekretarz stanu ds. morza w Ministerstwie Morza, Transportu i Infrastruktury Chorwacji.

W Warszawie upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej. "Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd staną pomniki - pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów 87. miesięcznicy smoleńskiej. Odbyła się też kontrdemonstracja wobec obchodów miesięcznic smoleńskich, którą zorganizował ruch Obywatele RP. Władysław Frasyniuk wzywał, by kierować się wartościami, nie strachem, ogłosił gotowość do debaty z Jarosławem Kaczyńskim o tym, jaka ma być Polska.

Para książęca Cambridge William i Kate złożyła wizytę w Polsce, pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszą poza krajami Wspólnoty Narodów. Kate i William w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkali się z weteranami II Wojny Światowej oraz bohaterami powstania. Odwiedzili też inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

Polecamy: Książę William i Kate w Polsce. Dużo rozmów z Andrzejem i Agatą Dudą

Awantura ustawy o Sądzie Najwyższym w Sejmie. Wprowadzenie projektu do porządku obrad wywołało ostry spór między opozycją a PiS. Protestowały też środowiska sędziowskie. Prezydent Andrzej Duda zgłosił do Sejmu swój projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w którym proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów. Prezydent zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej złożony przez niego projekt nowelizacji ustawy o KRS nie zostanie uchwalony.

Podczas drugiego czytania nowego projektu ustawy o SN padły pamiętne słowa Jarosława Kaczyńskiego: "nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami". Sejm po wielogodzinnych awanturach uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Czytaj: Kaczyński do opozycji: kanalie, wycieracie mordy moim śp. bratem

Przed Pałacem Prezydenckim i w różnych miejscach w innych miastach Polski odbyły się protesty przeciw reformom sądownictwa. Zgromadzeni apelowali do prezydenta o zawetowanie ustaw o ustroju sądów powszechnych i KRS. Do manifestujących przyłączyli się posłowie opozycji.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Władze PiS były rozczarowane decyzją prezydenta. Beata Szydło w wieczornym orędziu telewizyjnym powiedziała, że weto prezydenta spowolniło prace nad reformą sądownictwa. Zapewniła, że PiS nie wycofa się z tej reformy.  Z kolei prezydent w orędziu, które telewizja publiczna nadała po wystąpieniu szefowej rządu, zapowiedział, że przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Zobacz: Prezydent Duda wetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce wzbudzają wątpliwości, jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE. Według niego, zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce i pogłębiają zagrożenie dla rządów prawa. Zapowiedział też, że KE przygotuje procedurę o naruszenia prawa UE wobec naszego kraju. Timmermans podkreślał, że KE jest bliska uruchomienia art 7. traktatu o UE. To tzw. opcja atomowa, na końcu której kraj może być objęty sankcjami. Groźby zostały spełnione w grudniu.

Sierpień

Sąd Najwyższy zdecydował o zawieszeniu rozpatrywania sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego (dziś - ministra koordynatora służb specjalnych) i innych b. szefów CBA do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.

Polecamy: Sąd Najwyższy: Prezydent Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego

W Prokuraturze Krajowej w charakterze świadka znów został przesłuchany b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Chodziło o śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej.

Przybiera na sile spór pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem. Tym razem przyczyną jest sprawa gen. Jarosława Kraszewskiego; SKW wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec gen. Kraszewskiego, który w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Duda nie otrzymał wyjaśnień, co było tego powodem. W efekcie Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Nie było ich także 11 listopada. Prezydent mówił, że zostaną one wręczone, kiedy modernizacja i rozwój polskiej armii zostaną w odpowiedni sposób zaplanowane.

Czytaj: Prezydent i szef MON na wspólnej uroczystości. Macierewicz: nie ma konfliktu

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 r., podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Według Prokuratury posiedzenie miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem. W grudniu sąd nakazał ponowne wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Nad Polską przechodzą nawałnice. Na obozie harcerskim w Suszku giną dwie nastolatki przygniecione drzewami. Najbardziej dotknięte kataklizmem są tereny województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Opozycja krytykuje rząd za opieszałość w decyzji o użyciu wojska dla wsparcia służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnicę i uruchomieniu środków na pomoc poszkodowanym.

Zobacz: Tragiczny bilans nawałnic na Pomorzu. Drzewa spadły na obóz harcerski

Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania o naruszenie prawa UE wz. z niewypełnieniem zobowiązań wynikających z decyzji relokacyjnych; w przypadku jego kontynuacji, jesteśmy gotowi do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Chodzi o przetarg na autobusy dla wojska. Autosan starał się o start w przetargu na 18 autobusów, jednak jego ofertę odrzucono, bo została złożona 20 minut po czasie. Sprawa trafiła do prokuratury.

Wrzesień

Odbyło się XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Nagrodę Człowieka Roku otrzymała Beata Szydło. "Jestem zaledwie kapitanem drużyny, która ma za zadanie zmieniać Polskę - mówiła premier.

Czytaj: Beata Szydło laureatką Nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy

Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię dot. reparacji wojennych. W ekspertyzie stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że RP przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze. BAS przygotowało opinię na wniosek posła Mularczyka.

PO złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. kampanii "Sprawiedliwe Sądy". Kampania "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, organizowana jest przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Opozycja zarzucała Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości.

Polecamy: Opozycja i media: To afera billboardowa. Tak PiS promuje reformę sądów

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyla kolejne decyzje władz Warszawy w sprawie nieruchomości: Marszałkowska 43, Sienna 29, Poznańska 14. Komisja uznała, że zwrot kamienic doprowadził do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia stawienia się przed komisją, zeznają za to jej byli współpracownicy z Ratusza. Komisja uchwaliła 19 tys. kary dla HGW za niestawiennictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił jedną z grzywien.

Październik

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawił założenia projektu ustawy, który ma rozwiązać problem reprywatyzacji, tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Są to m.in. ustanowienie zadośćuczynienia w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakazu zwrotów w naturze oraz kamienic z lokatorami, a także roczny termin zgłaszanie roszczeń. Poparcie dla propozycji Jakiego wyraziła premier Beata Szydło. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada powołanie zespołów ds. związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie innych miast, m.in. Krakowa i Łodzi.

Odbywa się szereg spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. ustaw reformujących sądownictwo. Po rozmowie rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński przyznał, że prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS.

Polecamy: Trzecie spotkanie prezesa PiS z prezydentem w Belwederze. Będzie zgoda?

Na konwencji w Łodzi Platforma Obywatelska ogłosiła program - "totalną propozycję", która - zdaniem przewodniczącego Grzegorza Schetyny - pozwoli odsunąć PiS od władzy. Wśród postulatów znalazły się decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury.

Z dwudniową wizytą w Polsce przebywali przedstawiciele Komisji Weneckiej. Spotkali się z posłami z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Tematem rozmowy było nowe Prawo o prokuraturze, na temat którego KW ma przygotować wkrótce opinię. Przedstawiciele KW spotkali się też w Warszawie z przedstawicielami m.in. Naczelnej Rady Adwokackiej.

Czytaj: Francja wydała oficjalne oświadczenie. Krzyż ma zniknąć z pomnika Jana Pawła II

Premier Beata Szydło oznajmiła, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II w gminie Ploermel we Francji w Bretanii, z którego - postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji - ma zostać usunięty krzyż.

Listopad

Polska Razem i Republikanie wraz z przedstawicielami środowisk wolnościowych i samorządowych utworzyły nowe ugrupowanie pod nazwą Porozumienie; na czele nowej formacji stanął wicepremier Jarosław Gowin.

Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą Nowoczesnej, w wyborach pokonała dotychczasowego lidera partii Ryszarda Petru. Poseł PO Rafał Trzaskowski został wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy.

Polecamy: Katarzyna Lubnauer na czele Nowoczesnej. Porażka Ryszarda Petru

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości, wśród transparentów niesionych przez manifestujących pojawiły się hasła: "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów". PO złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; lider Platformy Grzegorz Schetyna zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada.

Grudzień

W 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego odbyło się Zgromadzenie Narodowe; prezydent Andrzej Duda mówił w orędziu, że nadeszła pora, by istotą życia publicznego przestało być wyniszczające starcie wrogich plemion; stulecie niepodległości to w jego ocenie szansa na odbudowanie poczucia wspólnoty.

Czytaj: Orędzie Andrzeja Dudy. "Koniec z walką plemion. Polska nie jest naszą własnością"

7 grudnia Beata Szydło zrezygnowała z funkcji premiera; Komitet Polityczny PiS przyjął jej rezygnację i wysunął kandydaturę na szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. 11 grudnia rezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego, Beata Szydło została wicepremierem w tym rządzie, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. W expose Morawiecki  zapowiedział kontynuację polityki społecznej i skokowy wzrost wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat; mówił, że rząd szanuje postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej; zapowiedział też "zero tolerancji" dla przemocy oraz równość szans dla kobiet. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego.

Polecamy: Exposé premiera Morawieckiego: „Będziemy bez wytchnienia prowadzili dzieło dobrej zmiany”

Sejm uchwalił prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa; zgodnie z nowymi przepisami SN będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r.; Sejm będzie wybierał 15 członków KRS będących sędziami. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu ustaw o SN i KRS; przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Charków; z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką uzgodnili, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji.

Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS, które przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. i wskazywanie przez ministra spraw wewnętrznych kandydatów na komisarzy wyborczych i szefa Krajowego Biura Wyborczego. Senat przyjął nowelę Kodeksu wyborczego z poprawkami; jedna z nich umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym.

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski; KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności; premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, a w dialogu między Warszawą a KE potrzebna jest otwartość i uczciwość.

Czytaj: Verhofstadt zadowolony z uruchomienia art. 7 wobec Polski. Węgry zdumione decyzją KE

Komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16, została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł. Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

źródło: PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka