Beata Szydło stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów, fot. premier.gov.pl
Beata Szydło stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów, fot. premier.gov.pl

Nowa funkcja Beaty Szydło w rządzie

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Beata Szydło stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów, który będzie zajmował się m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań związanych z poprawą sytuacji rodzin i wspieraniem aktywności zawodowej w Polsce.

Beata Szydło podkreśliła, że powołanie Komitetu Społecznego RM to ważna decyzja szefa rządu.

Zapowiedziała również, że na początku stycznia przedstawi plan działań i nowe inicjatywy Komitetu Społecznego RM.

W skład Komitetu poza wicepremier Szydło wejdą także: jego wiceprzewodniczący, który zostanie powołany na wniosek Szydło przez premiera, oraz szefowie resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej; edukacji; kultury; nauki i szkolnictwa wyższego; spraw wewnętrznych i administracji; sprawiedliwości; zdrowia; rolnictwa; sportu; rozwoju i finansów; sekretarz do spraw europejskich - lub wyznaczeni przez nich przedstawiciele w randze sekretarza lub wicesekretarza stanu.

Zgodnie z zarządzeniem premiera, Komitet Społeczny Rady Ministrów będzie organem pomocniczym rządu i premiera. Do jego zadań będzie należeć zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach społecznych oraz rekomendowanie ich premierowi i Radzie Ministrów.

Komitet Społeczny ma zajmować się m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań służących poprawie sytuacji rodzin w Polsce, w tym sytuacji demograficznej i dochodowej, społeczeństwa, jakości i warunków życia, a także służących wspieraniu aktywności zawodowej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej oraz poprawie dostępności i poziomu usług socjalnych i opiekuńczych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i osób starszych, w tym emerytów.

Ponadto Komitet ma być odpowiedzialny za dokonywanie analiz i ocen stanu prawnego i społecznego dot. sytuacji rodzin, wspierania aktywności zawodowej i dostępności oraz poziomu usług socjalnych. Ma także przygotowywać programy i harmonogramy związane z realizacją poszczególnych zadań, koordynować prace związane z przygotowaniem projektów ustaw, uzgadniać rozstrzygnięcia lub stanowiska odnośnie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie spraw społecznych.

Komitet będzie wskazywał rządowi opinie, wnioski, rozstrzygnięcia i rekomendacje w sprawach społecznych, określał zadania i terminy ich wykonania oraz wskazywał organy i instytucje odpowiedzialne za wykonanie tych zadań.

Zgodnie z zarządzeniem, Komitet będzie mógł powoływać zespoły do opracowania określonych analiz i prognoz.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Polityka