"Program dla Śląska" - jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - przewiduje m.in. budowę-odtworzenie kopalni węgla koksowego oraz kopalni węgla energetycznego.
Nowa kopalnia węgla koksowego miałaby powstać w latach 2018-2019 kosztem 1,8 mld zł - na bazie infrastruktury pozostałej po jednej z kopalń zlikwidowanych w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 1997-2001. Docelowo ma powstać ok. 1 500 miejsc pracy bezpośrednio w kopalni i 1 500 w sektorze dostaw i usług. Jeśli realizacja rozpocznie się w styczniu 2018 r., zakończenie będzie możliwe w pierwszym półroczu 2019 r.
"Z uwagi na dobrą i stabilną kondycję węgla koksowego na światowych rynkach projekt budowy nowej kopalni produkującej ten surowiec jest inicjatywą pożądaną, nie tylko z uwagi na aspekty społeczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Poza najważniejszym elementem potrzebnym do realizacji tego przedsięwzięcia, czyli dostępem do bogatych złóż węgla koksowego, Górny Śląsk dysponuje również niezbędnym potencjałem technicznym i zasobami kadrowymi" - napisano w "Programie dla Śląska", który zaprezentowano w przedświątecznym tygodniu.
Bogate złoża kopalni oraz korzystne warunki geologiczne mają być gwarancją szybkiego zwrotu inwestycji - w okresie ok. 5 lat. Projekt ma być sfinansowany ze środków jednej z działających na Śląsku spółek węglowych, a częściowo z innych źródeł (kapitał prywatny).
"Program dla Śląska" przewiduje też budowę (odtworzenie) kopalni węgla energetycznego. Kopalnia zapewniłaby dostawy węgla na poziomie ok. 2 mln ton rocznie. Powstałoby ok. 2 000 nowych miejsc pracy. Budowa miałaby ruszyć w 2019 r., uruchomienie wydobycia najpóźniej w 2030 r. Nakłady są szacowane na ok. 5 mld zł; sfinansowałyby je jedna ze spółek w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym i kapitał prywatny.
"Budowa nowych elektrowni węglowych w Polsce wiąże się z koniecznością zapewnienia dostaw węgla kamiennego. Następuje stopniowe sczerpanie złóż w obecnie działających kopalniach. W tej sytuacji rodzi się potrzeba udostępnienia nowych złóż, których nie da się eksploatować z wykorzystaniem infrastruktury aktualnie funkcjonujących kopalń. Wiąże się to z koniecznością budowy nowych szybów i zaplecza zakładu górniczego. W perspektywie następnych kilku dziesięcioleci węgiel będzie stanowił podstawę miksu energetycznego państwa, a wydobycie własnego surowca pozwoli utrzymać wysoki stopień niezależności energetycznej państwa, stabilność dostaw energii elektrycznej, jak i konkurencyjność całej gospodarki" - napisano w dokumencie.
źródło: PAP
BG
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka